آسیب های تفکر عجولانه معامله گران

آسیب های تفکر عجولانه معامله گران

رفتار عجولانه در مسیر معامله گران در نقاط مختلفی آشکار می شود. در این مقاله به آسیب شناسی تأثیر کلی تفکر عجولانه معامله گران اشاره می کنیم.

علت اصلی عجله ای که در بستر فکری معامله گران در کلیه معاملاتشان قرار دارد، عجله آنها در رشد سرمایه شان است. وقتی شالوده فکری معامله گر این باشد که در بازارهای مالی با صرف زمان کمی به رشد سرمایه چشمگیری دست خواهد یافت سنگ بنای خطاهای شناختی معاملاتی وی شکل گرفته است.

نوعی دیگر از عجله معامله گران در بازارهای بسیار صعودی و سودآور شکل می گیرد. ذهن معامله گر مدام در گوشش نجوا می کند که بازار خوب و سودهایش به سرعت در حال فرار کردن است و من عقب افتاده ام . خطای ذهنی (بازار تمام میشود) به سراغشان می آید در حالی که نگاه بالغانه به تاریخچه بازارهای مالی در ریزش های مختلف به معامله گر یادآوری می کند که همیشه فرصت معامله و سودآوری وجود دارد. “بازار هیچ جایی فرار نمی کند”

حالا پس از ذکر مباحث اصلی عجله به بررسی نقاطی که معامله گران به خصوص تکنیکالیست ها دچار عجله بیشتری می شوند می پردازم.

مورد اول ـ عجله در ورود به معامله

معامله گر صبر رسیدن به حمایت درست را ندارد و یا در استراتژی اش مفهوم سیگنال ورودی را برای خود تعریف دقیق و شفافی نکرده است. این نوع عجله تحت تأثیر سوگیری (ترس از جا ماندن) شکل می گیرد و علاوه بر تأثیرات مخرب مالی باعث آشفتگی ذهنی می شود. در معامله ای که با عجله در جای تعریف شده خود وارد نشوید ذهن شما تا پایان در مدیریت آن احتمالا سردرگم خواهد بود.

مشاهده  کاربرد NLP در معامله گری

مورد دوم ـ عجله در خروج قبل از رسیدن به اهداف

معامله گر مقاومت خود را قبول ندارد و حتی استراتژی خروج اضطراری میانه راه هم از قبل تعریف نکرده و با وجود اینکه در سود است اما با مقداری ریزش بازار که احتمالا با حرکات سریع همراه هست، تحت تأثیر سوگیری تفکری  (ترس از دست دادن) قرار می گیرد. معامله در سودی که بسیار و با حد ضرر فاصله دارد و احتمال رسیدن به مقاومت و اهداف اصلی را دارد، در میان راه با سود کم و ناقص می بندد و علاوه بر خسارات مالی، ذهن معامله گر برای مفهوم اهداف و مقاومت های در استراتژی خودش ارزشی قائل نمی شود.

عادت به کم تحملی تا رسیدن به اهداف در مغز شکل می گیرد.

مورد سوم _ عجله در خروج قبل از رسیدن به حد ضرر

معامله گر خریدی را انجام داده و برای آن حد ضرر تعیین کرده، با توجه به مفاهیم تحلیلی سرمایه ای حد ضرر، باید تا نرسیدن به حد ضرر اقدامی انجام ندهد. اما چون در فاصله زمانی کمی بعد از خرید سهام شروع به ریزش می کند. میزان ضرر سرمایه ای (کاذب و اتفاق نیافتاده) باعث می شود معامله گر به فکر زیان کمتر بیافتد و قبل از رسیدن به حد ضرر و نقض سناریوی تحلیلی خارج شود. (ترس از اشتباه و سوگیری زیان گریزی) علاوه بر خسارات مالی، آثار ذهنی مخربی دارد و ارزش و وزن حد ضرر تعیین نشده در ذهن را بسیار کاهش می دهد. صبر تنها به معنای معامله گر بلند مدت بودن نیست، بلکه اعتماد به استراتژی خود و صبر و پایبندی به آن (مثل نقاط عجله اشاره شده) یکی دیگر از رموز ماندگاری و موفقیت در بازارهای مالی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.