آموزش خرید عرضه اولیه سهام

آموزش خرید عرضه اولیه سهام

آموزش خرید عرضه اولیه سهام

آموزش خرید عرضه اولیه سهام

در این بخش قصد داریم تا به شما آموزش خرید عرضه اولیه سهام را در سامانه های معاملاتی آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

اگر نمی دانید عرضه اولیه سهام چیست می توانید مقاله ی عرضه اولیه چیست؟ از بخش مقالات عمومی مشاهده نمایید.ولی به صورت خلاصه می توان در بخش زیر به تعریف عرضه اولیه سهام پرداخت

عرضه اولیه سهام چیست؟

شرکت هایی که برای اولین بار در سازمان بورس پذیره نویسی می شوند بعد از مدتی اجازه فروش سهام خود را در بازار بورس پیدا می کنند و درصدی از سهام کل شرکت به مردم فروخته می شود. به زبان ساده، عرضه اولیه یعنی اینکه سهام یک شرکت قرار است برای اولین بار در بورس عرضه شود.

هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بازار بورس عرضه می شود، به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود. از نظر سرمایه‌گذاران در بازار بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه یک موقعیت جذاب و ارزشمند برای سرمایه‌گذاری اندک در کوتاه مدت محسوب می‌شود.

عرضه‌های اولیه از پرطرفدارترین رویدادهای بورس است چون در اکثر مواقع سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.

مراحل خرید سهام عرضه اولیه

شرط اول خرید سهام عرضه اولیه این است که شما باید دارای کد بورسی (کدمعاملاتی) باشید.جهت دریافت کد بورسی می توانید به کارگزاری ها مراجعه نمایید. جهت مشاهده لیست کارگزاری ها می توانید از لینک زیر مراجعه نمایید.

مشاهده مشخصات و مجوزهای شرکت‌های کارگزاری

پس از دریافت کد بورسی،مشخصات ورود به نرم‌افزار معاملاتی توسط کارگزاری برای شما ارسال می‌شود.

مشاهده  نظر خانم سمیه قربانی دانش پذیر دوره سواد مالی

برای اطلاع از عرضه‌ اولیه باید اخبار سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری که این اخبار را اطلاع‌رسانی می‌کنند را پیگیری کنید.

پس از اینکه از تاریخ عرضه اولیه اطلاع پیدا کردید، حدود ساعت ۱۰ صبح همان‌ روز سایت www.tsetmc.com را باز نموده و پیام های ناظر بازار را مشاهده نمایید.

در پیام ناظر بازار، اطلاعات زیر وجود دارد.

  • تاریخ عرضه اولیه
  • تعداد کل سهام قابل عرضه
  • ساعت مجاز برای ثبت سفارش
  • سهمیه هر نفر (هر کد معاملاتی)
  • بازه قیمت هر سهم
  • سایر شرایط ورود سفارش
مراحل خرید سهام عرضه اولیه

مراحل خرید سهام عرضه اولیه

پس از مشاهده جزییات عرضه اولیه، موجودی حساب‌ خود را نزد کارگزاری افزایش دهید سپس سفارش خرید عرضه اولیه را در ساعت مشخص شده توسط ناظر ارسال نمایید. در هنگام سفارش خرید به قیمت مجاز بسیار دقت کنید، معمولا همه افراد سقف قیمت مجاز را در فرم سفارش خرید وارد می‌کنند.پس از ارسال سفارش، باید پیغام موفقیت‌آمیز بودن ارسال سفارش مشاهده نمایید. جهت اطمینان از ارسال شدن سفارش، می‌توانید لیست سفارشات را بررسی نمایید.

به دلیل تقاضای بسیار زیادی که برای عرضه‌های اولیه شکل گرفته، معمولا سهمیه کمی به افراد شرکت‌کننده می‌رسد؛ با این حال، خرید سهام در عرضه اولیه یک راه کم ریسک برای تجربه اولین سرمایه‌گذاری در بورس است، زیرا بیشتر مواقع مقداری سود نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.