آموزش رایگان بورس از صفر برای مبتدیان

آموزش رایگان بورس از صفر برای مبتدیان

 

بازار بورس به علت سود دهی بالا و جذابیت های فراوانی که دارد همه ساله افراد بی شماری را به سوی خود جلب می کند. بیشتر این افراد بدون مطالعه و دانش کافی وارد این بازار می شوند و با اندیشه رسیدن به سودهای بالا در یک مدت زمان کوتاه، پس از مدتی فعالیت خیلی زود سرمایه خود را از دست می دهند. بسیاری از آنها پس از زیان های پیاپی از این بازار برای همیشه خارج می شوند و عده ای هم نیز مجددا با فراهم آوری سرمایه جدید به قصد جبران ضرر های قبلی به این بازار باز می گردند. افرادی در این بازار موفق می شوند که قبل از ورود به آن دانش سرمایه گذاری در این بازار را کسب کرده، و با نگاه بلند مدت به منظور کسب تجربه و تبدیل دانش به مهارت در این بازار ماندگار باشند.

آموزش رایگان بورس ( آشنایی با مفاهیم بورسی )

برای شروع سرمایه گذاری در بورس ابتدا باید با مفاهیم و اصطلاحات اولیه بورسی آشنا شویم. شناخت این مفاهیم برای هر شخصی که هیچ گونه اطلاعاتی از بازار بورس ندارد ضروری است. این مفاهیم به تر تیب در ذیل فهرست شده است که در ادامه به توضیح هرکدام به صورت مختصر پرداخته شده است هم چنین با کلیک روی هر قسمت توضیحات کامل را می توانید مطالعه نمایید.

 • بورس چیست؟
 • شرکت های سهامی چیست؟
 • تاریخچه بورس
 • تفاوت بازار اول و دوم بورس چیست؟
 • انواع بازار در فرابورس
 • سهم چیست؟
 • ارزش اسمی سهم چیست؟
 • کد بورسی چیست؟
 • سامانه سجام چیست؟
 • کارگزاری کیست؟
 • چگونه وارد بازار بورس شویم؟
 • کارگزار ناظر کیست؟
 • کارمزد خرید و فروش سهام در بورس
 • نماد بورسی چیست؟
 • دامنه نوسان قیمت در بورس
 • انواع قیمت سهام در تابلوی بازار بورس
 • قیمت پایانی سهم چیست؟
 • حجم مبنا چیست؟
 • آشنایی با صف خرید و فروش
 • گره معاملاتی در بورس چیست؟
 • مجمع شرکت چیست؟
 • سایت کدال چیست؟
 • مفهوم EPS و DPS چیست؟
 • افزایش سرمایه شرکت چیست؟
 • توقف و بازگشایی نماد چیست؟
 • عرضه اولیه چیست؟
 • انوع شاخص های بورس اوراق بهادار

بورس چیست؟

بورس کلمه‌ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه کیف پول می‌باشد.به روایتی واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام «فاندربورس» اخذ شده که در اوایل قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیک می‌زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد هم می‌آمدند و به دادوستد کالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. این نام بعدها به کلیه اماکنی اطلاق شد که محل داد و ستد پول، کالا و اسناد مالی و تجاری بوده‌است.

تاریخچه بورس

اولین بورس معتبر دنیا، در سال ۱۶۱۱ درشهر آمستردام تشکیل شد و کمپانی معروف هند شرقی سهام خود را در آن بورس عرضه کرد. بورس آمستردام امروزه نیز یکی از منابع مهم تأمین سرمایه در سطح بین المللی است. بورس نیویورک در اواخر قرن هجدهم (۱۷۹۲) تأسیس شده و با وجود رقبای دیگر، از نظر حجم معاملات و اهمیت در بازار سرمایه آمریکا، در مقام اول قرار دارد.

تاریخچه بورس

تاریخچه بورس

تاریخچه بورس در ایران

فکر اصلی ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران، به سال ۱۳۱۵ بر میگردد. در این سال، یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام درمورد تهیه و تنظیم مقررات قانونی ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار، به ایران آمدند. اما مطالعات آن دو با آغاز جنگ جهانی دوم متوقف گردید. پس از کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ ، مجدداً در سال ۱۳۳۳ مأموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید. این گروه پس از دوازده سال تحقیق و بررسی درسال ۱۳۴۵ ، قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه و لایحه مربوطه را به مجلس شورای ملی ارسال داشتند که این لایحه در اردیبهشت سال ۱۳۴۵ تصویب شد. با ورود سهام بانک صنعت و معدن و نفت پارس، دربهمن ماه ۱۳۴۶ فعالیت بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد. متعاقب آن اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه سازمان گسترش مالکیت صنعتی و اوراق قرضه عباس آباد به بورس راه یافتند.

شرکت سهامی چیست و چند نوع دارد؟

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است، در شرکت های سهامی ، سرمایه هرشرکت سهامی به قسمت های مساوی تقسیم شده است که هر قسمت آن را سهم می نامند.

انواع شرکت سهامی

شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود: سهامی عام و سهامی خاص

نوع اول شرکت های سهامی عام هستند که موسسین آن ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند. برای تشکیل شرکت سهامی عام ، وجود افرادی که اصطلاحاَ هیات موسس یا موسسین نامیده می شوند ، الزامی است .

نوع دوم شرکت های سهامی خاص هستند که تمام سرمایه آن ها در موقع تاسیس منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده است که سهام این شرکت‌ها در اختیار عموم نیست.

تفاوت بازار اول و دوم بورس

تفاوت بازار اول و دوم بورس چیست؟

تفاوت بازار اول و دوم بورس چیست؟

تفاوت بازار اول و دوم و تالارهای اصلی و فرعی بورس چیست؟

از شهریور ۱۳۸۱ سازمان بورس اوراق بهادار تصمیم به طبقه بندی شرکت های پذیرش شده در بازار نمود، که این کار به منظور تفکیک شرکت های نقد شونده و غیر نقد شونده، ایجاد حس رقابت بین مدیران شرکت ها ودر نهایت شفاف سازی وضعیت سهام مختلف برای خریداران و فروشندگان صورت گرفت. شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار بر اساس میزان سرمایه ثبت شده؛ درصد شناوری سهام؛ میزان شفافیت؛ سودآوری و …. در دو دسته به نام بازار اول و بازار دوم طبقه بندی می شوند و بازار اول نیز به دو زیرمجموعه با نام تابلوی اصلی و تابلوی فرعی تقسیم شده است.

بورس اوراق بهادار تهران دارای دو بازار اول و دوم می‌باشد. بازار اول از دو تابلوی اصلی و فرعی تشکیل شده‌است. پذیرش سهام عادی در بورس، صرفاً در یکی از تابلوهای بازار اول یا در بازار دوم صورت می‌پذیرد.

انواع بازار در تابلوی فرابورس

آشنایی با بازارهای فرابورس ایران

هدف فرابورس ایران در پذیرش شرکت‌ها، ساماندهی و هدایت شرکت‌هایی است که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار تهران را نداشته و یا تمایل به ورود سریع‌تر به بازار سرمایه دارند. از جمله شرایط سهل‌تر نسبت به بورس تهران می‌توان به مواردی مانند پایین‌تر بودن میزان سهام شناور (حداقل ۵ درصد در بازار دوم)، امکان پذیرش شرکت‌ها با سرمایه حداقل یک‌میلیارد ریال در بازار دوم و حداقل حقوق صاحبان سهام یک‌میلیارد ریال در بازار SME ، امکان پذیرش شرکت‌های زیان‌ده یا دارای زیان انباشته به شرط داشتن برنامه عملیاتی مناسب برای خروج از زیان، امکان پذیرش شرکت‌ها از بدو تاسیس در بازار SME و با گذشت یک سال از تاسیس در بازار دوم و امکان پذیرش شرکت‌های با جریان وجه نقد عملیاتی منفی اشاره کرد.

فرابورس ایران دارای شش بازار به شرح ذیل است:

۱. بازار اول

۲. بازار دوم

۳. بازار سوم (عرضه یکجا و پذیره نویسی)

۴. بازار شرکت های کوچک و متوسط ( SME )

۵. بازار ابزارهای نوین مالی

۶. بازار پایه ( زرد – نارنجی –قرمز)

پذیرش سهام شرکت‌های سهامی عام صرفاً در بازارهای اول و دوم و بازار شرکت های کوچک و متوسط و پذیرش سایر اوراق بهادار صرفاً در بازار ابزارهای نوین مالی صورت می‌پذیرد.

سهم چیست؟

سهم قسمتی از سرمایه شرکت است که مشخص کننده میزان مشارکت تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت می باشد که درواقع کوچکترین واحد مالکیتی یک شرکت ، سهم گفته می شود.

سرمایه شرکت های سهامی را به قسمت های برابر و مساوی تقسیم می کنند تا تعداد سهام یک شرکت مشخص گردد. برای این کار از فرمول زیر استفاده می شود.

طبق قانون تجارت ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ریال می باشد بنابر این سرمایه کل شرکت تقسیم بر عدد ۱۰۰۰ ریال می شود تا تعداد سهام کل شرکت مشخص شود.

سهامدار کیست؟

سهامدار مالک کسری از کل شرکت است که باخرید تعدادی از سهام شرکت ، سهامدار آن شرکت محسوب می شود و در ریسک سود یا زیان پیش روی شرکت سهیم است. سهامدار می تواند یک شخص حقیقی یا یک شرکت حقوقی باشد مسوولیت سهامداران محدود است و تنها به اندازه میزان سهامی است که در اختیار دارند. سهامداران در نشست‌های مجمع عمومی شرکت دارای حق رای هستند و به این ترتیب می‌توانند در اداره شرکت دخیل باشند.

سهامداران شرکتهای سهامی پذیرفته شده در بورس از تمام حقوق مربوط به سهام به ویژه حق دریافت سود سهام پرداخت شده، و حق دریافت سهمی از دارایی های این شرکت در انحلال، حق حضور در جلسات مجمع عمومی و شرکت دربحث و رای گیری در تصمیم گیری، حق دسترسی به گزارش ها و صورت های مالی این شرکت را دارند.

ارزش اسمی سهم چیست؟

ارزش اسمی سهم چیست؟ ارزش اسمی سهام، در علوم مالی و مباحث حسابداری به ارزش صوری یک برگه سهم اطلاق می‌گردد. این رقم، در هنگام تأسیس و انتشار سهام، برای هر ورقه سهم عادی، تعیین شده و در اساسنامه درج می‌شود.

طبق قانون تجارت در ایران ارزش اسمی و پایه هر سهم ۱۰۰۰ریال (۱۰۰تومان) تعیین گردیده است.

برای مشخص شدن تعداد سهام یک شرکت، سرمایه کل شرکت را بر این ارزش اسمی (مبلغ ۱۰۰۰ریال) تقسیم می کنند تا تعداد سهام یک شرکت مشخص گردد.

اکثر مواقع این امکان وجود دارد که سهام به قیمت‌هایی بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی آن خرید و فروش شود. قیمت واقعی سهم، ارزشی است که هر سهم در بورس اوراق بهادار دارد و بدلیل عرضه و تقاضای بازار ممکن است از مبلغی اسمی سهم کمتر ؛ بیشتر یا با آن برابر باشد .

کد بورسی (کد سهامداری) چیست؟

کد بورسی یا کد سهامداری(کد معاملاتی) نیز شناخته می‌شود و اشخاصی(حقیقی یا حقوقی) که دارای کد بورسی هستند می‌توانند از طریق سامانه معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیارشان قرار می دهد  نسبت به خرید و فروش سهام در بازار بورس اوراق بهادار اقدام کنند.

 ساختار کد بورسی چگونه است؟

شناسه کد بورسی متشکل از تعدادی حرف و عدد می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه معاملاتی بورس به وسیله این کد شناسایی می‌شوند، کد بورسی مانند کدملی منحصر به فرد است و هر شخص فقط یک کد بورسی می تواند داشته باشد. کد بورسی اشخاص حقیقی به صورت حروف ابتدایی نام خانوادگی فرد و تعدادی عدد درکنار آن تعریف می‌شود. برای مثال برای شخصی با نام خانوادگی “مسعود اسکندری فرد” کدی شبیه به   اسک ۱۳۵۶۷ خواهد بود.

سامانه سجام چیست؟

سجام مخفف عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تشکیل شده است.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذر ماه ۱۳۸۴، جهت انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس یا خارج از بورس تشکیل شده است که این شرکت زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار مشغول به فعالیت است.

سامانه سجام چیست؟

سامانه سجام چیست؟

چه کسانی باید در سامانه سجام ثبت نام نمایند؟

افراد جدیدی که برای دریافت کد سهامداری اقدام می کنند باید قبل از مراجعه به کارگزاری ابتدا در سامانه سجام ثبت نام اولیه را انجام داده  و بعد از دریافت کد رهگیری می توانند درخواست کد بورسی خود را به کارگزاری ارائه نمایند، ثبت اطلاعات برای سهامداران حقیقی و حقوقی که تا به حال در سامانه سجام ثبت نام نکرده اند هم الزامی است.

کارگزار کیست؟

کارگزار به فرد یا سازمانی گفته می‌شود که واسط بین خریدار و فروشنده است و ارتباط لازم را بین آنها بوجود می‌آورد و در ازای آن حق‌العمل (حق کمیسیون)دریافت می نماید مانند : کارگزاری املاک – کارگزاری بورس – کارگزاری نشریات و…

یک کارگزار به‌طور عام مجموعه‌ای از فعالیت‌های لازم بین خریدار و فروشنده را با توجه به مسئولیت قبلی که خریدار و فروشنده به او واگذار کرده‌اند انجام می‌دهد تا در شرایط مشخص و امن موضوع مورد معامله و هزینه‌های اصلی و جانبی آن تبادل گردد.

کارگزاری بورس کیست؟

کارگزاران بورس اشخاص حقوقی(موسسه یا شرکت) هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار پذیرفته شده در سازمان بورس می پردازد. انجام فعالیت کارگزاری نیازمند کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است.

کارگزاران بورس از طریق شعب منتخب خود به ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران می‌پردازد. این شعبه ها در شهری واقع شده است که سازمان بورس در آن شهر تالار بورس داشته باشد وچنانچه کارگزاری در شهری که تالاربورس اختصاصی نداشته باشد به ارائه خدمات سرمایه گذاری بپردازد این واحد نمایندگی تلقی می شود و نمایندگی ها سفارشات مشتریان را به شعبه ها ارسال می کنند تا خدمات لازم ارائه شود.
کارگزاران بورس، بعد از آزمون‌های متعدد و تخصصی و پس از طی مراحل مختلف، موفق به کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌شوند.

مشاهده  چگونه وارد بازار بورس شویم؟

چگونه وارد بازار بورس شویم؟

قدم اول:ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی

جهت دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام نمایید که در بخش زیر به معرفی و راهنمای ثبت نام در سامانه سجام می پردازیم.

سجام چیست؟ سجام مخفف عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تشکیل شده است.

قدم دوم:ثبت نام در کارگزاری

پس از ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد تایید در قدم بعدی باید در کارگزاری های بورس به صورت حضوری و یا اینترنتی ثبت نام  نمایید.در ادامه به معرفی کارگزاری و راهنمای ثبت نام و تایید هویت در کارگزاری ها خواهیم پرداخت.

برای دریافت کد بورسی به صورت حضوری ،لازم است که شخص به همراه مدارک شناسایی خود به یکی از شعب کارگزاری ‌ها مراجعه کرده و نسبت به اخذ کد معاملاتی خود اقدام کند.هر فردی برای دریافت کد بورسی باید به یکی از کارگزاری ها مراجعه کرده و مدارک شناسایی خود را به کارگزار تحویل دهد. کارگزاری با ثبت مدارک  ظرف مدت ۳ روز کاری کد بورسی صادر می شود.بعد از دریافت کد بورسی، فرد شرایط لازم برای خرید و فروش را در بازار بدست می آورد و می‌تواند معاملات خود در بازار سرمایه را شروع کند.

کارگزار ناظر کیست و چه نقشی بر عهده دارد؟

در سامانه معاملات بازار بورس اوراق بهادار ، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند.

هرچند سهامداران هنوز می توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد و شما می توانید در چندین کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید و محدودیتی در تعداد کارگزاری های شما وجود ندارد.

کارمزد خرید و فروش سهام در بورس (کارمزد معاملاتی) چگونه محاسبه می شود؟

همان گونه که می دانید خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار صرفاً از طریق کارگزاری های مجاز تحت نظارت سازمان بورس انجام می پذیرد . سهامداران در هنگام خرید و فروش سهام مبلغی را باید به عنوان کارمزد معاملاتی و مالیات به کارگزاران خود پرداخت نمایند که بخشی از آن مربوط به خود کارگزاری و بخشی دیگر مربوط به نهادهای مربوطه می باشد.

در زمان خرید سهام، صرفاً فقط کارمزد خرید از ارزش معاملات(حاصل ضرب تعداد خرید در قیمت خرید) کسر خواهد شد که این مبلغ حدود  ۰.۳۷درصد می باشد که با توجه به جدول فوق می بینیم در زمان خرید نرخ مالیات صفر می باشد، حال در هنگام فروش سهام که در هر زمانی انجام بپذیرد کارمزد فروش از ارزش معاملات ( حاصل ضرب تعداد فروش در قیمت فروش) کسر خواهد شد که حدود ۰.۸۸ درصد می باشد، که دراین نرخ مبلغ مالیات هم محاسبه گردیده است و مالیات تنها در زمان فروش سهام اخذ می گردد. با توجه به اخذ مالیات در هنگام معاملات بازار بورس، دیگر سهامداران نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی(مالیات بر درآمد جهت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار) نزد نهاد مربوطه نخواهند داشت.

نماد بورسی چیست؟

یک عنوان قراردادی در بازارهای مالی وجود دارد که شرکت ها و دارایی های مالی که در بازار های رسمی (مانند : بازار بورس ، بازار کالا، بازار ارز ) مشغول به فعالیت می باشند باید دارای یک نماد منحصر به فرد و بخصوص باشند. این نماد، برای سهولت و دسته بندی در بازارهای مالی و همچنین در جهت جلوگیری از تشابه اسامی شرکت ها و تسهیل کردن نام آنها استفاده می شود.

یک نماد از چند کاراکتر کوچک و از چند حرف کوتاه تشکیل می شود که با توجه به ضوابط و مقررات هر کشور یا بازار رسمی موجود شکل می گیرد.

در بورس ایران این نماد با توجه به صنعت هر شرکت یا دسته بندی موضوعی تشکیل می شود  این نمادها به نحوی انتخاب می گردند که نام اصلی شرکت را تداعی کنند به عبارت دیگر نماد یک شرکت عبارت است از حرف اول که نشان دهنده صنعتی است که آن شرکت در آن قرار دارد و خلاصه‌ای از نام شرکت.

مانند : بانک تجارت  که نماد آن وتجارت می باشد که حرف  “و” نشان دهنده صنعت شرکت است که اینجا منظور شرکت های مالی و سرمایه گذاری است

یا شرکت خودروسازی سایپا نماد این شرکت خساپا می باشد که حرف “خ” مربوط به صنعت خودروسازی است.

دامنه نوسان قیمت در بورس چیست؟

قیمت سهام یک شرکت در بازار بورس اوراق بهادار در یک روز کاری دارای محدودیت هایی می باشد که برای هر سهم هر روز حداقل قیمت مجاز و حداکثر قیمت مجاز تعیین می گردد که به آن دامنه نوسان قیمت گفته می شود یا به عبارت دیگر به معنی قیمت مجاز برای معاملات سهام در طول روز است.

دامنه نوسان در بازار بورس ایران به دلیل کمبود آگاهی های مالی و آشفتگی های قیمت و حساسیت بازار به شایعات و هیجانات ایجاد شده تا از ضرر و زیان سهام داران خرد و افراد مبتدی و کم تجربه جلوگیری شود.

در حال حاضر محدودیت نوسان قیمت در بورس و فرابورس ایران حداکثر مثبت ۵% و حداقل منفی ۵% می باشد.این محدودیت مجاز قیمت (دامنه نوسان) باعث کاهش ریسک و جلوگیری از نوسان هیجانی قیمت در بازار می شود و برای سرمایه گذاران مبتدی و تازه کار در بورس مفید خواهد بود که در صورت کاهش قیمت دچار زیان های سنگینی نشوند.

البته در زمان توقف و بازگشایی نماد بعد از مجامع و یا افشای اطلاعات بدون محدودیت هم نماد شرکت معامله می گردد که باعث می شود بیش از ۵ درصد نوسان داشته باشد که این شرایط فقط در یک روز انجام می گردد و از روزهای بعد روال عادی ۵ درصد را خواهد داشت

انواع قیمت سهام در تابلوی بازار بورس اوراق بهادار

انواع قیمت سهام در تابلوی بازار بورس اوراق بهادار:قیمت سهام در بازار بورس شناور می باشد و بر اساس میزان عرضه و تقاضا تغییر می کند. معامله گران و تحلیل گران بازار بورس انواع قیمت های سهام در تابلو معاملاتی بورس یا در نرم افزار های مختلف تحلیلی را در بازه های زمانی متفاوت بررسی می نمایند تا بتوانند رفتار و حرکت بعدی قیمت سهام در آینده را پیش بینی نمایند.

برای مشاهده قیمت های معاملاتی هر نماد شرکت بورسی می توانید از وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (TSETMC.com) اقدام نمایید.

در تصویر فوق اطلاعات قیمتی شرکت پالایشگاه نفت اصفهان در نماد شپنا مشاهده می گردد که در ادامه به جزییات قیمت آن می پردازیم:

 1. آخرین معامله (Close Price ): قیمت آخرین معامله ای است که در این نماد صورت گرفته است و درصد تغییرات قیمت ثبت شده را نسبت به قیمت پایانی روز قبل محاسبه می کند.
 2. قیمت پایانی : میانگین وزنی قیمت های معامله شده در بازه زمانی روز می باشد.درصد تغییرات قیمت ثبت شده نسبت به قیمت پایانی روز قبل محاسبه می شود.( برای اطلاعات بیشتر به مقاله قیمت پایانیمراجعه نمایید)
 3. اولین قیمت ( Open Price ) : اولین قیمت معامله شده در بازه روز جاری بازار می باشد.
 4. قیمت دیروز : قیمت پایانی معاملاتی روز کاری قبل است.
 5. بازه روز ( Low Price & High Price ) : کمترین قیمت معامله شده سهام در بازه روز جاری ( Low Price ) و بیشترین قیمت معامله شده سهام در بازه روز جاری ( High Price )
 6. قیمت مجاز : دامنه نوسان مجاز قیمت سهام در روز جاری بازار را نشان می دهد، که حداکثر قیمت و حداقل قیمتی که می تواند در طول روز قیمت نوسان داشته باشد.
 7. بازه هفته : میزان نوسان قیمت (حداقل قیمت معامله شده و حداکثر قیمت معامله شده ) در طول هفته جاری را نشان می دهد.
 8. بازه سال : میزان نوسان قیمت ( حداقل قیمت معامله شده و حداکثر قیمت معامله شده) در طول یکسال اخیر را نشان می دهد.

قیمت پایانی سهم در بورس چیست؟

قیمت پایانی سهم در بورس چیست؟ قیمت پایانی، برابر با میانگین وزنی قیمت های معامله شده در طول یک روز است که بر اساس کل معاملات انجام شده در آن روز تعیین می گردد. این قیمت در پایان جلسه معاملاتی روز، نهایی می شود و دامنه نوسان سهم را برای روز معاملاتی بعد تعیین می کند.

میانگین وزنی چیست؟

در محاسبه میانگین وزنی یک مجموعه عامل‌های نابرابر، برای هر یک از عامل‌ها، وزن یا ارزش معینی در نظر گرفته می‌شود و سپس آن عامل در وزن معین ضرب می‌گردد. آن‌گاه جمع این ارقام به دست آمده بر مجموع وزنها تقسیم می‌شود.

حجم مبنا و تاثیر آن بر روی قیمت پایانی سهام

حجم مبنا حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت پایانی سهم برابر با میانگین وزنی قیمت، بتواند تا ۵ درصد دامنه مجاز نوسان قیمت افزایش یا کاهش یابد.

بصورت ساده اگر قیمت پایانی یک سهام بخواهد تا سقف مجاز دامنه نوسان یعنی مثبت ۵ درصد و یا کف قیمتی منفی ۵ درصد در طول روز حرکت کند باید حداقل تعداد مشخصی از آن سهام در روز معامله شود که این حداقل تعداد را سازمان بورس برای هر شرکت تعیین می کند که به آن حجم مبنا گفته می شود.

علت وجود حجم مبنا

حجم مبنا برای کنترل رشد بی‌رویه قیمت سهام در سال ۱۳۸۲ تصویب شد. هدف از تعیین حجم مبنا، این است که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند نوسانات قیمت سهام، در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخص و قابل توجهی سهام صورت گرفته است، چرا که اگر حجم مبنا وجود نداشت، معامله حتـی چند عدد سهم یک شرکت، می تواند قیمت سهام این شرکت در بورس را تحت تأثیر قرار داده و منجر به تغییرات قیمت های غیرواقعی و کاذب شود.حجم مبنای هر شرکت برابر است

حجم مبنای کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس برابر با ۰.۰۰۰۴ (چهار ده هزارم) تعداد سهام شرکت است. حداکثر ارزش حجم مبنا با توجه به سرمایه شرکت ها می تواند ۱۲۰میلیارد ریال و حداقل آن ۵۰ میلیارد ریال باشد که تعداد آن براساس قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی هر هفته محاسبه و از اولین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می‌شود.

صف خرید و صف فروش در بورس چیست ؟

صف خرید و صف فروش در بورس چیست؟

در بورس اوراق بهادار ایران موضوعی با نام محدودیت دامنه نوسان قیمت مواجه هستیم که قیمت سهام یک شرکت در طول روز کاری می تواند حداکثر مثبت ۵% و حداقل منفی ۵% نوسان داشته باشد. این محدودیت نوسان برای جلوگیری از افزایش و کاهش بی رویه قیمت سهام و کنترل هیجانات و نوسانات شدید قیمت، در نظر گرفته شده است.

صف خرید سهام چیست؟

هنگامی که تقاضا برای خرید سهام یک شرکت افزایش پیدا می کند و این افزایش تقاضا باعث رشد قیمت سهام می شود، حال به دلیل محدودیت دامنه نوسان قیمت که حداکثر مثبت ۵% می باشد خریداران در سقف قیمتی دستور خرید خود را وارد سیستم معاملاتی می کنند. در این وضعیت فروشنده از فروش سهام خود خودداری می کند یا بهتر بگوییم تقاضا(خریدار) برای خرید سهام در سقف قیمتی بیش از عرضه کننده(فروشنده) آن است در این حالت اصطلاحا گفته می شود سهم در صف خرید قرار دارد.

صف فروش چیست؟

هنگامی که میزان عرضه برای فروش سهام یک شرکت افزایش پیدا می کند و این افزایش فروش باعث افت قیمت سهام می شود، حال به دلیل محدودیت دامنه نوسان قیمت که حداقل منفی ۵% می باشد فروشنده ها در کف قیمتی دستور فروش خود را وارد سیستم معاملاتی می کنند. در این وضعیت خریداران از خرید سهام خودداری می کند یا بهتر بگوییم میزان عرضه کننده (فروشنده) برای فروش سهام در کف قیمتی بیش از تقاضا(خریداران) آن است در این حالت اصطلاحا گفته می شود سهم در صف فروش قرار دارد.

مشاهده  میل به نتایج آنی در انسان و تاثیر آن در بازارهای مالی

گره معاملاتی در بورس چیست؟

در بورس اوراق بهادار با توجه به محدودیت دامنه مجاز نوسان قیمت و احتمال تشکیل صف خرید و فروش سنگین برای نماد های معاملاتی که دارای نقدشوندگی پایین تری هستند، روندمعاملات به کندی انجام می گیرد، حال در این وضعیت به علت وجود حجم مبنا و حجم معاملات پایین قیمت پایانی نسبت به روز قبل تغییر محسوسی نخواهد داشت. در صورت تداوم این وضعیت در چند جلسه معاملاتی، نماد معاملاتی با صف خرید و فروش های قفل شده ( بدون معامله) همراه خواهد شد که به این وضعیت گره معاملاتی گفته می شود و نماد معاملاتی مشمول دستور رفع گره خواهد شد.

برای اینکه سهامی که خریداری می کنیم در آینده درگیر گره معاملاتی نشود، بهتر است که از سهامهای نقدشونده بازار سهم انتخاب کنیم. هر اندازه که نقدشوندگی یک نماد معاملاتی بالا باشد، کمتر درگیر صف خرید و فروش و گره معاملاتی خواهد شد.

مجمع شرکت چیست؟

مجمع شرکت چیست؟ به گردهمآیی های سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری درباره مسائل مهم شرکت برگزار می شود مجمع گفته می شود. در شرکت های سهامی عام ، مجامع عمومی رکن تصمیم گیری هستند.

انواع مجامع شرکت ها

مجمع عمومی عادی سالیانه

این مجمع سالانه یک بار و در تاریخ مشخصی برگزار می گردد که با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران شرکت رسمیت پیدا می کند.

براساس قانون تجارت شرکت های سهامی موظف هستند که بعد از سال مالی حداکثر تا ۴ ماه  مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار نمایند. یعنی اگر سال مالی شرکت پایان اسفند ماه باشد نهایتاً تا پایان تیر ماه فرصت برگزاری مجمع عادی سالیانه را خواهد داشت. از مواردی که در این نوع مجامع مورد بررسی قرار می گیرد؛ رسیدگی به صورت های مالی شرکت، تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهامداران شرکت، انتخاب مدیران یا بازرسان و … است

مجمع عمومی فوق العاده

این مجمع می تواند در طول سال مالی شرکت ها برگزار شود و به منظور تصمیمات خاصی از قبیل: افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، تغییر اساسنامه شرکت، انحلال شرکت و … برگزار می شود.

چگونه از زمان برگزاری مجمع یا تصمیمات مجمع مطلع شویم؟

طبق قانون حداقل ۱۰ روز قبل از تاریخ مجامع زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه را باید شرکت منتشر کند . این اطلاعیه در روزنامه رسمی شرکت یا سایت codal.ir و یا وب سایت شرکت اطلاع رسانی می شود. همچنین جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیأت مدیره قبل از برگزاری مجمع در سایت کدال اطلاع رسانی می شود.

سایت کدال چیست ؟

کدال چیست؟

سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران  Comprehensive Database Of All Listed ( www.codal.ir)

طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه ۱۳۸۴)، “سازمان بورس و اوراق بهادار” در راستای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون و بر اساس ماده ۷ همان قانون، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکتهای ثبت شده نزد “سازمان” بر عهده هیات مدیره این سازمان می باشد.

در همین راستا و به منظور افزایش شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه ایران و کاهش فاصله زمانی بین تهیه اطلاعات تا انتشار آن به عموم، ایجاد سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران از آبان ۱۳۸۵ در دستور کار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.

در این خصوص سامانۀ یکپارچۀ گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به نشانی WWW.CODAL.IR  به منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت های ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

مفهموم EPS و DPS شرکت چیست؟

EPS  چیست؟

کلمه EPS مخفف عبارت Earning per share  است که به معنی درآمد هر سهم است که این مقدار از درآمد کل سهام شرکت (سود و زیان خالص شرکت) تقسیم بر تعداد سهام کل شرکت بدست می آید.

شرکتهای بورسی موظف هستند بعد از گذشت هر فصل از سال مالی پیش رو ،گزارشی از عملکرد صورت های مالی خود (تغییراتEPS ) را در سامانه کدال اعلام کنند. این گزارش می تواند نسبت به EPS قبلی تفاوتی نداشته یا تفاوت پیدا کرده باشد و هر تغییری که در EPS شکل بگیرد به آن تعدیل سود گفته می شود که این وضعیت به عملکرد شرکت در ۳ ماه گذشته بستگی دارد.

DPS چیست؟

کلمهDPS مخفف عبارت Dividend per share است. بخشی از EPS است که بین سهامداران بصورت نقدی تقسیم می شود.

طبق قانون شرکت های پذیرفته شده در بورس حداقل ۱۰ % از  EPS سالیانه شرکت را باید بصورت سود نقدی بین سهام داران تقسیم و مابقی سود را نزد شرکت اندوخته می کنند.

میزان درصد سود تقسیمی یا DPS در بین شرکتها متفاوت است.شرکت‌ها سیاست‌های متفاوتی درخصوص تقسیم سود دارند.

بعضی از شرکت ها بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند. اما بعضی دیگر درصد کمی از سود را تقسیم کرده و بخش عمده آن را به تأمین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، اختصاص می‌دهند.

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

افزایش سرمایه شرکت چیست؟ همه شرکت ها در طول فعالیت خود به دلایل مختلف مانند: سرمایه گذاری های جدید، برنامه های طرح و توسعه، خارج شدن از زیان، اصلاح ساختارهای مالی شرکت و….. نیاز به تامین منابع مالی بیشتری نسبت به آنچه که در اختیار شرکت است پیدا می کنند. حال روش های مختلفی برای این تامین مالی وجود دارد مانند: وام بانکی، انتشار اوراق قرضه، افزایش سرمایه.

افزایش سرمایه منافع بیشتری نسبت به گرفتن وام بانکی یا انتشار اوراق قرضه برای شرکت دارد زیرا شرکت با ورود نقدینگی جدید از محل افزایش سرمایه با شرایط آسوده تر به سرمایه گذاری خواهد پرداخت، درصورتی که گرفتن وام بانکی و بازپرداخت آن ریسک و مشکلات خود را خواهد داشت یا با انتشار اوراق قرضه ملزم به پرداخت سود اوراق را خواهد بود.

شرکت ها برای افزایش سرمایه باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. افزایش سرمایه شرکت ها از منابع متفاوتی تامین می شود که در ادامه به انواع روش های افزایش سرمایه و محل تامین آن خواهیم پرداخت.

انواع روش های افزایش سرمایه

روش های تامین مالی از محل افزایش سرمایه را می توان به ۴ روش زیر تقسیم بندی کرد:

 1. افزایش سرمایه از محل اندوخته ها ( تبدیل سود تقسیم نشده سال های قبل به سرمایه )
 2. افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران شرکت (حق تقدم)
 3. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
 4. افزایش سرمایه به روش صرف سهام(سلب حق تقدم)

مراحل افزایش سرمایه

زمانی که شرکت نیازمند افزایش سرمایه باشد ابتدا پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه و محل تامین آن در سامانه کدال اطلاع رسانی می شود انجام افزایش سرمایه یاد شده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

پس از اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه و موافقت سازمان بورس اوراق بهادار هیئت مدیره مجمع عمومی فوق العاده ای را برگزار می کند که حداقل ۱۰ روز زودتر آگهی مجمع فوق العاده در سامانه کدال اطلاع رسانی می گردد و ۲ روز قبل مجمع هم نماد متوقف می شود که در آن پیشنهاد افزایش سرمایه و دلایل و روش آن را به دیگر سهام داران اعلام می کند و پس از آن برای تصمیم گیری قطعی اجرای آن رای گیری می شود اگر این پیشنهاد تصویب شد اقدامات قانونی انجام و سپس افزایش سرمایه در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و به پرتفوی سهام داران اضافه می شود.

توقف نماد و بازگشایی نماد در بورس چیست؟

توقف نماد و بازگشایی نماد در بورس چیست؟ در بازار بورس اوراق بهادار به دلایل متعددی ناظر بازار (سازمان بورس اوراق بهادار) از خرید و فروش سهام جلوگیری می کند و اجازه معامله را به سهامداران نمی دهد یا به عبارتی نماد معاملاتی متوقف گردیده است. به این وضعیت توقف نماد گفته می شود.

در وضعیت توقف نماد اگر شما سهامدار شرکت باشید نمی توانید سهام خود را بفروشید و برعکس اجازه خرید سهام را هم نخواهید داشت تا زمانی که ناظر بازار دستور بازگشایی نماد را صادر کند و وضعیت نماد در حالت مجاز قرار گیرد.

عمداتاً زمانی نماد یک شرکت متوقف می شود که رویداد های حائز اهمیت در خصوص آن شرکت اتفاق افتاده باشد به نحوی که این رویداد بتواند تاثیر عمده ای بر قیمت سهام شرکت داشته باشد.

نماد های معاملاتی در بازار بورس و فرابورس دارای یکی از وضعیت های زیر می باشند:

مجاز

در این وضعیت معاملات در سهم بصورت عادی انجام می‌شود و امکان خرید و فروش فراهم می باشد.

مجاز-محفوظ

هنگامی که نماد مدتی است بسته شده ولی در حال بازگشایی است، قبل از بازگشایی نماد در حالت مجاز محفوظ قرار می‌گیرد. در این حالت ارسال سفارش خرید و فروش در نماد قابل انجام است (مانند ساعت پیش گشایش بازار) ولی هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. به محض تایید ناظر بازار و مجاز شدن نماد، سفارشاتی که در نماد مورد نظر ثبت شده قابل معامله خواهد شد.

مجاز-متوقف

در این وضعیت، نماد غیرقابل معامله است. و امکان سفارش گیری وجود ندارد نماد شرکت‌ها زمانی در این وضعیت قرار می‌گیرند که یکی از دلایل بسته شدن نماد (که در ادامه اشاره خواهد شد) را دارا باشند.

ممنوع

در این وضعیت سهم قابل معامله نیست (نماد طی همان روز معاملاتی بازگشایی خواهد شد).

ممنوع-متوقف

در این وضعیت سهم قابل معامله نیست و هیچ معامله و دستوری انجام نخواهد شد تا زمان اطلاعیه بازگشایی نما و مجاز شدن آن.

عرضه اولیه سهام چیست؟

شرکت هایی که برای اولین بار در سازمان بورس پذیره نویسی می شوند بعد از مدتی اجازه فروش سهام خود را در بازار بورس پیدا می کنند ودرصدی از سهام کل شرکت به مردم فروخته می شود.

هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بازار بورس عرضه می شود، به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود. از نظر سرمایه‌گذاران در بازار بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه یک موقعیت جذاب و ارزشمند برای سرمایه‌گذاری اندک در کوتاه مدت محسوب می‌شود.

عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ چگونه است؟

در گذشته عرضه اولیه با مکانیسم مبتنی بر حراج و با الویت سفارش زمانی انجام می شد که اغلب با مشکلات فراوانی همراه بود و با توجه به محدودیت تعداد سهام، با افزایش متقاضیان به تعداد زیادی از افراد سهامی تعلق نمی گرفت و دستشان از این عرضه اولیه خالی می ماند.

در روش بوک بیلدینگ این مشکل حل شد و دیگر اولویت زمانی مطرح نیست و در روز عرضه اولیه ناظر بازار یک بازه زمانی خاص رو مشخص می کند(مثال: از ساعت ۱۰ الی ۱۲) و متقاضیان می توانند در این بازه زمانی با آرامش دستور خرید خود را به سازمان بورس ارسال نمایند . بنابراین شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی باهم ندارند.

حال ارزش گذاری سهام شرکت پیش از عرضه توسط مشاوره های سرمایه گذاری یا صندوق های سرمایه گذاری و متخصصین این حوزه انجام می شود. با مشخص شدن ارزش واقعی شرکت معمولا در هنگام عرضه اولیه قیمت پیشنهادی را ارزان تر از ارزش واقعی به عنوان فروش سهام در نظر می گیرند تا برای سرمایه گذاران این حوزه جذابیت داشته باشد.

انواع شاخص های بورس اوراق بهادار

انواع شاخص های بورس اوراق بهادار

انواع شاخص های بورس اوراق بهادار

شاخص چیست؟

شاخص یک معیار آماری است که تغییرات داده های آماری مورد نظر را دربازه زمانی مشخص نشان می دهد. کلمه شاخص (Index) به معنای نمودار یا نشانگر است که با استفاده از آن می توان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای مختلف را در بازه های زمانی خاص بررسی کرد.

شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس، عددی است که تغییرات کلی بازار بورس را نشان می دهد و در واقع بیان می کند که روند حرکتی بورس نسبت به زمان گذشته به چه میزان رشد یا افت داشته است. فعالان بازار سرمایه، موسسات مالی دولتی و خصوصی، فعالان اقتصادی، رسانه ها و شبکه های خبری زمانی که بخواهند در مورد رونق و یا رکود، بازار بورس صحبت نمایند و یا به میزان بازدهی بازار بورس اشاره نمایند، تغییرات شاخص بورس را در بازه های زمانی مختلف بررسی می کنند. معمولاً از کاهش شاخص به معنای رکود اقتصادی و افزایش آن به مفهوم رونق اقتصادی تعبیر می شود.

مشاهده  تحلیل تکنیکال چیست؟

در بورس شاخص های مختلفی وجود دارد که محاسبات هر کدام بر اساس داده ها و فرمول های قراردادی مشخص انجام می گیرد. هر شاخص بر اساس متغیرهای خاص خودش قابل تفسیر و بررسی است و نمی توان نتایج حاصل از هر شاخص را به یکدیگر نسبت داد.

آموزش بورس از مبتدی تا پیشرفته ( شناخت شرکت های نقد شونده )

در بازار بورس و فرابورس بیش از ۶۰۰ شرکت مشغول به فعالیت هستند بنابراین انتخاب شرکت های مناسب برای سرمایه گذاری بسیار مهم می باشد حال یکی از معیار های انتخاب سهام در درجه اول بحث نقدشوندگی آن است. در مباحث سرمایه گذاری باید ابتدا به نقدشوندگی آن توجه شود که اگر به هر دلیلی سرمایه گذار تصمیم بگیرد آن دارایی را به پول نقد تبدیل کند در سریعترین زمان ممکن امکان آن فراهم باشد. بورس اوراق بهادار جزء بازارهای نقدشونده محسوب می شود، اما در همین بازار که شرکت های متعددی فعالیت می کنند باید از میان آن ها سهام های نقدشونده را انتخاب کنیم. در بازار بورس به دلیل وجود دامنه نوسان قیمت در هنگام افزایش تقاضا و رشد قیمت سهام ممکن است سهام شرکت در وضعیت صف خرید قرار گیرد، یا در زمان افزایش عرضه و کاهش شدید قیمت سهام شرکت در وضعیت  صف فروش قرار گیرد که اینجا مفهوم نقدشوندگی بسیار اهمیت پیدا می کند، زیرا در هنگام خرید و فروش حتی اگر سهام شرکت در صف خرید یا فروش قرار گرفت بتوانید سهام مورد نظر معامله کنید.

میزان جابه جایی پول وضعیت نقدشوندگی سهام یک شرکت را مشخص می کند، شما با بررسی میزان ارزش معاملات یک شرکت در دوره های زمانی مختلف، اعم از کوتاه مدت و بلند مدت می توانید نقدشوندگی سهام شرکت ها را مشخص کنید.

برای این کار شما باید وارد سایت www.tsetmc.com شوید.

بعد از انتخاب نماد یک شرکت وارد صفحه اصلی اطلاعات قیمت نماد مورد نظر می شوید در بالای صفحه از منوهای موجود آمارها را انتخاب می کنیم.

در این صفحه از بخش ارزش معاملات و رتبه ارزش معاملات سه ماهه و دوازده ماهه شرکت باید بررسی شود و این رتبه ها بهتر است هر دو عدد زیر ۱۰۰ باشد هر چقدر این رتبه به عدد ۱ نزدیک تر باشد نقدشوندگی شرکت بالا خواهد بود.

آموزش بورس به زبان ساده ( تحلیل بازار بورس )

معیار دوم انتخاب سهام یک شرکت برای سرمایه گذاری بعد از نقدشوندگی میزان بازدهی شرکت در روند قیمتی آتی بازار است بنابر این باید از بین سهام های نقدشونده، سهام شرکتی را خریداری کنیم که رو به پیشرفت و ترقی است و در آینده سود آوری خوبی برای سرمایه گذار به ارمغان می آورد.

برای انتخاب این نوع شرکت ها باید با یک روش و تکنیکی، آینده قیمت را تحلیل کنیم تا بر اساس آن اقدام به سرمایه گذاری کنیم پس نیازمند دانش تحلیل هستیم.

دو نوع تحلیل در بازارهای مالی مانند بورس وجود دارد: تحلیل بنیادی یا فاندامنتال و تحلیل تکنیکال.

در هر دو روش تکنیکال و بنیادی همواره سعی بر حل یک مشکل واحد دارند و آن مشکل چیزی نیست جز پیش بینی اینکه قیمت ها تمایل دارند در چه جهتی حرکت کنند. در واقع آنها از دو راه متفاوت به یک مسئله واحد می پردازند.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال : روشی برای ارزیابی اوراق بهادار با تلاش برای محاسبه ارزش ذاتی قیمت یک دارایی است. تحلیلگران بنیادی همه متغیرها را از شرایط کلی اقتصاد و صنعت گرفته تا صورت های مالی را مورد مطالعه قرار می دهند. درآمدها ، هزینه ها ، دارایی ها و بدهی ها ، اعم از متغیرهای مهم برای تحلیلگران بنیادی هستند.

تحلیل تکنیکال: به کارگیری ابزارهای آماری مختلف برای مطالعه رفتار سهام و بررسی قیمت های گذشته آن  با هدف پیش بینی آینده قیمت را تحلیل تکنیکال می گویند. در واقع تحلیل گران تکنیکال به دنبال تحلیل عوامل مختلف تاثیر گذار بر روی قیمت نیستند زیرا آنها معتقدند که تغییرات قیمت تابعی از عرضه و تقاضا است و هر عاملی که بر روی عرضه و تقاضای سهام تاثیر بگذارد در نهایت بر روی قیمت هم تاثیر گذار خواهد بود پس اگر بتوانیم فرآیند تغییرات قیمت را تحلیل کنیم در واقع توانسته ایم تمامی عوامل تاثیر گذار را که گاهی دسترسی و تحلیل آنها بسیار سخت است را بررسی کنیم.

آموزش بورس به صورت تکنیکال و  پیشرفته

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

آموزش رایگان بورس از صفر برای مبتدیان

کدام تحلیل برای سرمایه گذاری در بورس کاربردی است؟

تحلیلگران بنیادی همه متغیرها را از شرایط کلی اقتصاد و صنعت گرفته تا صورت های مالی را مورد مطالعه قرار می دهند. درآمدها ، هزینه ها ، دارایی ها و بدهی ها ، اعم از متغیرهای مهم برای تحلیلگران بنیادی هستند. مشکل این متغیرهای بنیادی در این است که معامله گران را به عنوان یک متغیر در نظر نمی گیرند این معامله گران هستند که با طرح باورها و توقعات خود از آینده، موجب تغییر قیمت ها می شوند نه متغیرها.

اگر کسانی که معامله می کنند از وجود یک چنین متغیرهایی بی اطلاع باشند یا به تاثیر آن ها اعتقادی نداشته باشند، کارایی این متغیرها در تحلیل منطقی بازار ارزش چندانی نخواهد داشت. بیشتر فعالیت های معامله گران ناشی از عوامل عاطفی است و با عوامل منطقی موجود در مدل بنیادین کاملا تفاوت دارد. به بیانی دیگر، کسانی که معامله می کنند(و در نتیجه قیمت ها را تغییر می دهند)، همیشه عملکرد منطقی ندارند.

تحلیل تکنیکال با تجزیه تحلیل بنیادی بسیار متفاوت است زیرا فقط قیمت و حجم سهام تنها متغیر آن هستند. تحلیلگر تکنیکال سعی در محاسبه ارزش ذاتی قیمت نمی کنند ، بلکه با استفاده از نمودارها، الگوها و روندهایی را مشخص کنند که نشان می دهد حرکت قیمت سهام در آینده چگونه خواهد بود.

معامله گرانی که در بازارهای مالی فعالیت دارند بسیاری از آنها کارهای مشابهی را برای کسب درآمد انجام می دهند. به عبارتی دیگر هر فرد الگوهای رفتاری خاصی برای خود ایجاد می کند و افرادی که به طور مداوم با هم در تعامل هستند، الگوهای رفتاری مشترک را شکل می دهند.این الگوهای رفتاری، قابل مشاهده و اندازه گیری هستند و به طور مداوم تکرار می شوند وبه لحاظ آماری دارای اعتبار هستند.

در تحلیل تکنیکال، این رفتارهای مشترک به الگوهای قابل شناسایی تبدیل می شوندکه می توان به کمک آنها تعیین کرد که در چه زمانی احتمال وقوع چه اتفاقی بیشتر از اتفاقی دیگر است. در واقع تحلیل تکنیکال به شما کمک می کند تا وارد ذهن بازار شوید و با استفاده از الگوهایی که بازار لحظاتی پیش ایجاد کرده است، آینده را پیش بینی کنید.

برای پیش بینی قیمت در آینده، تحلیل تکنیکال از کارایی بیشتری نسبت به تحلیل بنیادی برخوردار است.

ما آماده هستیم تا تحلیل تکنیکال را بصورت جامع و کاربردی به شما آموزش دهیم تا با استفاده از این دانش نقاط ورود و خروج از سهام شرکت ها را بدست آورید.

حداقل سرمایه گذاری در بورس چه مبلغی می باشد؟

حداقل میزان ارزش خرید سهام یک شرکت در بازار بورس مبلغ ۵۰۰ هزار تومان می باشد. شما با کمترین سرمایه در بورس، می‌توانید در بازار بورس سرمایه گذاری نمایید این یعنی بازار بورس فضای مناسبی برای هر نوع میزان سرمایه ای است حتی سرمایه های خرد و کوچک.  نکته بعدی این است که بورس سقف ندارد؛ یعنی هر شخص با هر چقدر سرمایه کلان هم می‌تواند سرمایه گذاری کند و محدودیتی در ورود پول به دنیای بورس ندارد.

میزان درآمد و سود در بورس چقدر می باشد؟

تغییرات قیمت سهام در بورس به صورت درصدی است، که با توجه به عرضه و تقاضا هر روز متفاوت می باشد. این تغییرات قیمت با محدودیت دامنه نوسان همراه است که در حال حاضر قیمت سهام هر شرکت می تواند هر روز  مثبت و منفی ۵ درصد نوسان داشته باشد. لذا میزان سود یا ضرر بستگی به میزان سرمایه اولیه و درصد تغییرات مثبت و یا منفی قیمت سهام دارد بنابر این نمی توان انتظار درآمد ثابت ماهیانه و سود تضمینی  مشخصی را در بازار بورس داشته باشید. سرمایه گذاری در بورس نیازمند زمان است بنابر این زمان نقش بسیار مهمی را در بازدهی می تواند ایجاد کند.

میزان در آمد و سود در بورس بستگی به  دانش و توانایی هر فرد دارد که از فرصت های سرمایه گذاری که در بورس وجود دارد، بتواند نهایت بازدهی را بدست آورد.

با چه میزان سرمایه ای وارد بورس شویم؟

بیشتر سرمایه گذاران موفق در بازار بورس توصیه می کنند که همواره پول پس انداز و یا مازاد را وارد بورس نمایید یا به عبارتی با پولی وارد بازار بورس شوید که اگر اتفاقی برای آن افتاد در زندگی جاری شما تاثیری نداشته باشد. کسانی که بدون هیچ آگاهی و آموزشی وارد بازار بورس می‌شوند، احتمال اینکه بخشی از سرمایه خود را دست بدهند بسیار بالاست.

در بازار بورس آموزش را در اولویت قرار دهیم

توصیه می شود ابتدا با سرمایه اندک شروع به کار کرده، تا مهارت و تجربه لازم را بدست آورید سپس  با گذشت زمان آرام آرام سرمایه بیشتری را وارد بازار نمایید. همچنین شخصی که در حال یادگیری علم بورس است یا به تازگی دوره بورسی را به اتمام رسانده، ممکن است به دلیل تجربه کم در تحلیل کردن دچار اشتباه شود. به هر حال اشتباه تحلیل کردن یک تحلیلگر تازه کار دور از ذهن نیست. در نتیجه اگر سرمایه سنگینی در بازار داشته باشد ممکن است بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهد.

آموزش تصویری خرید و فروش سهام

 

آموزش تصویری خرید عرضه اولیه

سایت های مهم بورسی که سرمایه گذاران در بورس باید با آن آشنا شوند.

پایگاه اینترنتی مدیریت فناوری بورس تهران (  www.Tsetmc.com )

یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های اینترنتی بورس، پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. می توان گفت که اکثر فعالان بازار بورس برای کسب اطلاع از جریان داد و ستد در بازار و بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص بازار سرمایه به این پایگاه اینترنتی مراجعه می نمایند.

در این پایگاه اینترنتی کلیه اطلاعات مربوط به معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس و شرکت بورس انرژی به‌علاوه اطلاعیه‌های منتشرشده در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) و همچنین اطلاعات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به‌صورت تجمیعی و به لحظه در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران یا همان TSETMCمنتشر می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌جای مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی متعدد، از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی مدیریت فناوری بورس تهران به بخش عمده اطلاعات موردنیاز خود دست یابند.

آموزش تصویری وب سایت مدیریت فناوری بورس تهران

سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بازار سرمایه ( کدال ) www.codal.ir

یکی از مهم‌ترین اطلاعات مورد نیاز سرمایه‌گذاران سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران و یا فرابورس، اطلاعات مالی و عملکردی و سایر گزارش‌هایی است که توسط این شرکت‌ها تهیه و پس از تأیید سازمان بورس، منتشر می‌شود. اهم این اطلاعات عبارت‌اند از:

صورت‌های مالی اساسی شرکت شامل ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد؛

آگهی‌های دعوت به مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده؛

متن مصوبات مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده؛

اطلاعات مربوط به زمان‌بندی پرداخت سود سالیانه سهام‌داران شرکت‌ها؛

اطلاعات مربوط به ‌پیش‌بینی درآمد سهام شرکت‌ها؛

آگهی‌های مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها و مهلت استفاده از حق تقدم منتشرشده توسط شرکت‌ها؛

گزارش‌های مربوط به فعالیت هیئت‌مدیره شرکت‌ها؛

اطلاعیه‌های شفاف‌سازی در خصوص شرایط و عملکرد شرکت‌ها.

پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران ( www.Tse.ir)

یکی از شرکت هایی که زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند شرکت بورس اوراق بهادار تهران است. همان گونه که پیشتر در مورد انواع بازار بورس گفته شد یکی از بازار های مهم سرمایه بازار بورس است، حال این شرکت با هدف ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع و دسترسی آسان به‌منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان فعالیت می کند.

پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران ( www.ifb.ir )

دومین بازار مهم سرمایه کشور بازار فرابورس است، که توسط شرکت فرابورس ایران مدیریت می شود و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کند که در آن نیز همانند بورس تهران، اوراق بهادار خرید و فروش می‌شود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.