ابزارهای کاربردی نرم افزار مفید تریدر

ابزارهای کاربردی نرم افزار مفید تریدر

در این ویدئو آموزشی قصد داریم تا ابزارهای کاربردی نرم افزار مفید تریدر را به شما آموزش دهیم.در ویدئو آموزشی قبلی به تنظیمات اولیه نرم افزار مفید تریدر پرداختیم که می توانید آن را از بخش ویدئو ها بخش آموزش مفید تریدر مشاهده نمایید.

اغلب کارگزاران (بروکرها) به منظور دسترسی مشتریان خود به بازار و برای انجام عملیات خرید و فروش آنان، یک نرم افزار معاملاتی را استفاده می کنند، این نرم افزار ها توسط شرکتهای متفاوتی طراحی و تولید می شوند، یکی از معروفترین و پرکاربردترین این نرم افزارهای معاملاتی “متاتریدر” است. نرم افزار مفید تریدر نسخه بومی شده ای از نرم افزار متاتریدرنسخه ۵ است .در این ویدئو مجموعه ابزارهای کاربردی نرم افزار مفید تریدر آموزش داده شده است.

در مفیدتریدر ،سه نوار ابزار مجزا پیش بینی شده است. دستو رهای اصلی در این نوار ابزا رها به صورت دکمه (یا کلید) قرار گرفته اند. به صورت پیش فرض، نوار ابزا رها زیر منوی اصلی قرار دارند، ولی می توانند به سادگی و با استفاده از ماوس به هر قسمت دیگری از پنجره منتقل شوند.شما می توانید با استفاده از دستور «نوار ابزار » زیر منوی نمایش View ، آنها را آشکار یا پنهان کنید.تمامی این نوار ابزارها قابل تنظیم هستند، به شکلی که می توانید تنها دستو رهای ضروری و آنهایی که بیشتر استفاده

می کنید، در آنها قرار دهید.تمامی دستو رها بر اساس نوع عملیاتی که انجام می دهند، در گرو ههای زیر دسته بندی شده اند:

 • استاندارد: دستو رهای مشترک برای مدیریت مفیدتریدر
 • ابزار رسم: مدیریت ابزار رسم روی نمودارها
 • تناوب زمانی: مدیریت حال تهای زمانی نمودار

تنظیم نوار ابزا رها

ابزارهای کاربردی نرم افزار مفید تریدر

ابزارهای کاربردی نرم افزار مفید تریدر

برای تنظیم و سفارش سازی یک نوار ابزار روی آن کلیک راست کنید و از منوی باز شده روی دستور Customize (سفارشی سازی) کلیک کنید. پنجره زیر نمایش داده می شود:برای اضافه کردن دکمه ها در نوار ابزار باید آن را از کادر سمت چپ به کادر سمت راست انتقال دهید. برای این کار روی دکمه مورد نظر دابل-کلیک کنید یا آن را انتخاب کرده و دکمه »Insert« را کلیک کنید. برای حذف هر مورد نیز می توانید از کادر سمت راست روی آن دابل-کلیک کنید یا پس از انتخاب آن، دکمه »Remove« را انتخاب کنید. دکمه های Up و Down در قسمت سمت راست نیز برای جابجایی ترتیب قرار گرفتن دستو رها در نوار ابزار به کار می رود. برای بازگشت به حالت پیشفرض (حالت استاندارد مفیدتریدر)نیز روی دکمه تنظیم مجدد کلیک کنید.

مشاهده  نظرات دانشپذیران دوره روانشناسی معامله گری

نوار ابزار استاندارد
دستو رهای جامعی برای مدیریت مفیدتریدر  و نمودا رها (charts) در این نوار ابزار گردآوری شده است.

نوار ابزار استاندارد نرم افزار مفید تریدر

نوار ابزار استاندارد نرم افزار مفید تریدر

 

اجزا توضیحات
New Chart بازکردن پنجره جدید برای یک نماد. پس از کلیک روی این دستور، فهرست نمادهای موجود در دیده بان بازار (Market Watch) نمایش داده می شود. از فهرست، روی نماد مورد نظر کلیک کرده تا نمودار نشان داده شود.
Profiles زیر منوی مدیریت پروفایل ها (profiles)را نشان می دهد. پروفایل های این زیر منو می توانند حذف یا ذخیره شوند.به علاوه، پروفایل های قبلاً ذخیره شده را می توانید مجدد بارگزاری کنید.
Print Preview پیش نمایش نمودار قبل از چاپ. تنظیم های چاپ گردر این پیش نمایش اعمال شده است، لذا می توانید کنترل کنید که تمامی داده های مد نظر شما چاپ می شود یا خیر.
Print چاپ نمودار انتخاب شده. اگر گزینه (Color Print) در بخش تنظیمات (settings) فعال باشد، چاپ به صورت رنگی خواهد بود.
Fullscreen فعال و غیر فعال سازی حالت تمام نما. بعد از فعال سازی این گزینه، نوار ابزار و نوار وضعیت غیرفعال شده و تمامی پنجره های سیگنال بسته می شوند. بخش عنوان (TitleیاHeading)پنجره منوی اصلی، فضای کاری (نمودا رها) و سربرگ های پنجره های نمودا رهادر صفحه باقی می مانند. برای بازگشت به حالت اولیه، دوباره این دستور را اجرا کنید.
Market Watch باز و بسته کردن پنجره دیده بان بازار (Market Watch) . این پنجره قیمت و تغییراتنما دهای منتخب را نشان می دهد.
Data Window باز و بسته کردن پنجره نمایش اطلاعات (Data Window) . این پنجره قیمت های انتخابیو اطلاعات در مورد اندیکاتو رها را نمایش می دهد.
Navigator باز و بسته کردن پنجره راهبر (Navigator) . فهرست حسابهای کاربری باز، اندیکاتو رهای تکنیکال، مشاوران خبره، شاخص های انتخابی و اسکریپت ها به صورت فرم درختی در اینپنجره نمایش داده می شود.
Toolbox باز و بسته کردن پنجره جعبه ابزار ( Toolbox) . در جعبه ابزار، کاربر می تواند سفارشها و هشدا رها را مدیریت کند. به علاوه، تاریخچه حساب کاربری، اخبار، نامه ها، Log و مشاوران خبره نمایش داده می شوند.
Strategy Tester باز و بسته کردن پنجره آزمونگر استراتژی (Strategy Tester) . این پنجره برای تست و بهینه سازی برنامه مشاوران خبره (Expert Advisors) طراحی شده است.
Options بازکردن پنجره تنظیم ها (setting)مفیدتریدر برای تنظیم پارامترها برای ارتباط، معامله،
نمودا رها، مشاوران خبره و دیگر قابلیت های سامانه.
MetaEditor باز کردن محیط برنامه نویسی یکپارچه MetaEditor برای برنامه نویسی با زبان MQL5 . با این ویرایش گر می توانید «مشاوران خبره »، اندیکاتورهای اختیاری و اسکریپت ها را ایجاد وویرایش کنید.
Auto Trading فعال یا غیرفعال سازی انجام معامله با استفاده از «مشاوران خبره» (Expert Advisors)  واسکریپت ها  (scripts). کارکرد این دکمه مشابه گزینه ای است که در سربرگ مشاوران خبره (Expert Advisors) قرار دارد.
New Order فراخوانی پنجره «ارسال سفارش» (order creation)از این پنجره شما قادرخواهید بودکه در موقعیت های متنوع معامله قرار بگیرید و سفارش های شرطی را به سامانه معاملات ارسال کنید.
Bar Chart نمایش نمودار میله ای
Candlesticks نمایش نمودار شمعی
Line Chart نمایش نمودار خطی
Zoom In بزرگ نمایی
Zoom Out کوچک نمایی
Auto Scroll اسکرول اتوماتیک به حالتی گفته می شود که وقتی میله جدیدی در نمودار در حال شکل گیری است نمودار به طور خودکار به روز شده و به سمت چپ منتقل می شود. برای فعال و یا غیر فعال سازی این حالت، از این منو اقدام کنید. اگر این امکان همیشه فعال باشد،میله آخر نمودار همیشه در نمودار نشان داده می شود.
Chart Shift انتقال نمودار تا نشانگر (مثلث خاکستری رنگ که در سمت بالای پنجره نمایش دادهمی شود.) نشانگر به صورت افقی از ۱۰ تا ۵۰ درصد اندازه پنجره قابلیت انتقال دارد.
Indicators نمایش پنجره فهرست اندیکاتورهای از پیش تعریف شده (built in) و اندیکاتو رهای اختیاری (custom) . برای رسم اندیکاتور روی نمودار یکی از آنها را از این فهرست انتخاب کنید.
Periodicity برای تغییر و انتخاب تناوب زمانی نمودار از این قسمت استقاده کنید. تناو بهای زمانیاز ۱ دقیقه (M1) تا ماهانه (MN) قابل تغییر هستند. منظور از تناوب زمانی، دوره زمانیاست که اطلاعات هر میله یا هر شمع محاسبه و نشان داده می شود. برای مثال، وقتیتناوب زمانی روی «۱ ساعت » باشد، قیمت باز شدن بازار، بیشترین قیمت، کمترین قیمتو قیمت بسته شدن، همگی در یک ساعت نمایش داده می شود. در این صورت، یک میلهنشانگر این تغییرات در یک ساعت خواهد بود. مشابه همین حالت برای دوره های زمانی دیگر اتفاق می افتد.
قالب برای ذخیره، بارگزاری و حذف قالب ها از این منو اقدام کنید. قالب حالتی از نمایش و ترتیب پنجره ها و نمادهای انتخابی است که بر حسب نوع کار شما قابلیت تعریف، ذخیره و نمایش دارد.
Step by Step انتقال نمودار به اندازه یک میله(یا یک candle)به سمت چپ
مشاهده  کیفیت تصمیمات مالی

نوار ابزار رسم

نوار ابزار رسم حاوی انواع ابزا رهای رسم(objects) ، نقاشی و طرح کشی روی نمودار (شاملخطوط، کانالها، ابزا رهای Gann ، ابزا رهای فیبوناچی و…) هستند. دستورات این نوار ابزار (به غیر از Crosshair و Cursor) از منوی درج نیز قابلیت دسترسی دارند.

نوار ابزار رسم نرم افزار مفید تریدر

نوار ابزار رسم نرم افزار مفید تریدر

 

اجزا توضیحات
Cursor قرار گرفتن در وضعیت استاندارد (یا وضعیت انتخاب). در این وضعیت با نشانگرمی توانید اجزاء مختلف در نمودار را انتخاب کنید.
Crosshair در این وضعیت نشانگر به شکل صلیبی در می آید که موقعیت نشانگر را روی محورهای عمودی و افقی نشان می دهد. لذا امکان مرور قیمت و زمان (یا عدد اندیکاتور) در نقطه ای که نشانگر قرار دارد فراهم خواهد شد. این وضعیت درحالتی که روی نمودار باشید عمل می کند.
Vertical Line ترسیم خط عمودی در نمودار
Horizontal Line ترسیم خط افقی در نمودار
Trendline ترسیم خط روندی
Trendline by Angle ترسیم خط روندی برحسب زاویه
Arrowed Line ترسیم خط پیکان دار
Regression Channel ترسیم کانال رگرسیون
Equidistant Chan ترسیم کانال هم-فاصله
Standard Deviation Channel ترسیم کانال انحراف معیار
Gann Line ترسیم خط گن
Gann Fan ترسیم گن فن (یا بادبزن گن)
Gann Grid ترسیم گن گرید (یا شبکه گن)
Fibonacci Retracement ترسیم خطوط بازگشتی فیبوناچی
Fibonacci Time Zones ترسیم مدا رهای زمانی فیبوناچی
Fibonacci Fan ترسیم بادبزن فیبوناچی
Fibonacci Arcs ترسیم کما نهای فیبوناچی
Fibonacci Channel ترسیم کانال فیبوناچی
Elliott Impulse Wave ترسیم موج تکانش الیوت
Elliott Correction Wave ترسیم موج اصلاحی الیوت
Rectangle ترسیم مستطیل
Triangle ترسیم مثلث
Ellipse ترسیم بیضی
Andrews’ Pitchfork ترسیم چنگک اندرو
Cycle Lines ترسیم خطوط چرخه زمانی
Text Label اضافه کردن برچسب متنی روی نمودار
Text افزودن متن روی نمودار
Arrow درج علائم روی نمودار
Bitmap افزودن تصویر یا برچسب تصویری روی نمودار
Button افزودن دکمه یا کلید روی نمودار
Edit افزودن فیلد قابل ویرایش روی نمودار
Chart افرودن نمودار
مشاهده  تحلیل تکنیکال نمودار بیت کوین 29 دی ماه

جهت مشاهده فیلم های آموزشی بیشتر در رابطه با نرم افزار مفید تریدر می توانید به بخش ویدئو ها آموزش مفید تریدر مراجعه نمایید.

منبع: کارگزاری مفید

23 پاسخ
 1. Ali_HP_8
  Ali_HP_8 گفته:

  سلام من نرم افزار رو نصب کردم ولی منوی insert رو که باز میکنم گزینه های experts و scripts غیر فعاله.مشکلش چیه و چجوری فعالشون کنم؟
  ی سوال دیگ اینکه بخش اندیکاتورها اموزشی نداره ؟

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر نیازی به گزینه های experts و scripts جهت استفاده از نرم افزار وجود ندارد.
   در رابطه با بخش اندیکاتور ها این موارد در دوره آموزشی سهامدار موفق به هنرجویان آموزش داده می شود.

   پاسخ
 2. Ali_HP_8
  Ali_HP_8 گفته:

  ی سوال دیگ اینکه محور قیمت با کلیک کردن موس و بالا بردن و پایین اوردن تغییری نمیکنه…در تحیل های استاد شریفی دیدم ک این کار رو با فلش هایی ک در کنار نام نماد قرار دارن انجام میدن…میخواسم ببینم این فلش ها چجوری فعال میشن و روی صفحه کنار نام نماد قرار میگیرن؟
  ممنونم

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   این مورد در نرم افزار به صورت پیشفرض وجود ندارد و برنامه نویسی شده است. شما باید اندیکاتور مربوط به این نرم افزار را فعال سازی نمایید.

   پاسخ
 3. najme nekoui
  najme nekoui گفته:

  عالی بود.ممنون
  فقط یه سوال داشتم و این بود که وقتی نرم افزار مفید تریدر فعال هست روی سیستم مدام صدایی از این برنامه شنیده میشه ،
  آیا گزینه ای برای غیر فعال کردن این صدا در نرم افزار وجود داره ؟

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر بله شما باید در منو نرم افزار از منوی Tools قسمت option بخش Event تیک مربوط به رخدادها را غیر فعال کنید.
   باتشکر

   پاسخ
 4. امیر
  امیر گفته:

  سلام وقت بخیر در وبینارها استاد در گوشه سمت چپ برای کوچک و بزرگ کردن صفحه مفید تریدر نمودارها از گزینه ایی به نام margin که حالت off و on دارد و میتوان به آن عدد داد استفاده میکنند راهنمایی میفرمایید از کجا باید این گزینه را اضافه کرد؟ ممنون

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام این یک اندیکاتور هستش که شما باید اون را تهیه کنید و به صورت پیشفرض بر روی نرم افزار وجود ندارد.

   پاسخ
 5. علی
  علی گفته:

  سلام من اصلا نمیتونم نمودار رو بالا پایین کنم وقتی هم فیبوناچی میزنم اعداد بالای نمودار رو هر کار میکنم نمیتونم ببینم چیکار باید؟

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام لطفا تمامی فیلم های مربوط به آموزش مفید تریدر را از داخل منو بخش ویدیو ها آموزش مفید تریدر مشاهده نمایید.
   باتشکر

   پاسخ
   • شاهد
    شاهد گفته:

    سلام. منم همین مشکلو دارم و در هیچکدام از ویدیوهاتون مربوط به آموزش مفید تریدر بهش اشاره نکردین!!

    پاسخ
    • خانه تدبیر و اندیشه
     خانه تدبیر و اندیشه گفته:

     سلام وقت بخیر شما باید مارجین نمودار را کم نمایید.برای این کار باید دکمه ctrl+I را در محیط نرم افزار فشار دهید سپس از پنجره باز شده گزینه لگاریتمی انتخاب نمایید و سپس روی properties کلیک نمایید و از آن بخش تنظیمات مارجین را اعمال نمایید.

     پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر ابزار ATP در نرم افزار مفید قرار ندارد.اما RET را می توانید از منوی insert قسمت object مشاهده نمایید.

   پاسخ
 6. علی
  علی گفته:

  سلام هربار که ویندوز10 آبدیت میشه تمام تحلیل ها از روی مفید پاک میشه بایدچکار کنیم تا این اتفاق نیفته؟

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا با کارگزاری مفید تماس بگیرید و مشکلتون را مطرح بفرمایید این مشکل به ویندوز شما مربوط نیست
   باتشکر

   پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر این مشکل می تواند از اینترنت شما و یا از سمت سرور باشد لطفا از بخش سمت راست نرم افزار سرورهای دیگر را هم بررسی و هم چنین اتصال اینترنت خود را بررسی نمایید.

   پاسخ
 7. محمد
  محمد گفته:

  سلام خیلی استفاده کردیم . تشکر
  اما یسوال وقتی لگاریتمی رو فعال میکنم دیگه محور قیمت با بالا پایین کردن موس حرکت نمیکنه. تحلیل دقیق در نمیاد. چاره ای هست براش؟؟ ممنون

  پاسخ
  • مدیریت خانه تدبیر و اندیشه
   مدیریت خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر در صورت استفاده از نمودار لگاریتمی از تنظیمات نمودار قسمت margin می توانید نمودار را حاشیه دهید و با استفاده از دکمه های Zoom می توان پنجره هارا متناسب با سلیقه ی کاربر متناسب کرد.
   باتشکر

   پاسخ
 8. جواد
  جواد گفته:

  سلام متانریدر من این همه ابزار رو نداره فقط ی ترند لاین و فیبوهارو داره حتی arrowerd line رو نداره چیکار باید کرد ک اضافه بشه؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.