ارزش اسمی سهم چیست؟

ارزش اسمی سهم چیست؟

ارزش اسمی سهم چیست؟

 

ارزش اسمی سهم چیست؟ ارزش اسمی سهام، در علوم مالی و مباحث حسابداری به ارزش صوری یک برگه سهم اطلاق می‌گردد. این رقم، در هنگام تأسیس و انتشار سهام، برای هر ورقه سهم عادی، تعیین شده و در اساسنامه درج می‌شود.

طبق قانون تجارت در ایران ارزش اسمی و پایه هر سهم ۱۰۰۰ریال (۱۰۰تومان) تعیین گردیده است.

برای مشخص شدن تعداد سهام یک شرکت، سرمایه کل شرکت را بر این ارزش اسمی (مبلغ ۱۰۰۰ریال) تقسیم می کنند تا تعداد سهام یک شرکت مشخص گردد.

اکثر مواقع این امکان وجود دارد که سهام به قیمت‌هایی بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی آن خرید و فروش شود. قیمت واقعی سهم، ارزشی است که هر سهم در بورس اوراق بهادار دارد و بدلیل عرضه و تقاضای بازار ممکن است از مبلغی اسمی سهم کمتر ؛ بیشتر یا با آن برابر باشد .

هیچ ضرورتی ندارد که سهام هر شرکت طبق قیمت نوشته شده روی آن یا همان ارزش اسمی به فروش برسد. بلکه بسیار پیش می‌آید که سهام شرکت‌ها با قیمت‌هایی متفاوت از ارزش اسمی خرید و فروش می‌شوند.

در هر حال در روابط دارنده سهم با شرکت و تعیین میزان مشارکت و تعهدات و منافع وی ، مبلغ اسمی سهم ملاک است و مبلغ واقعی در آن تأثیری ندارد .

مثال: اگر شرکت سهامی رو به انحلال باشد( اصطلاح انحلال شرکت، به زمانی اشاره دارد که شرکت تصمیم می‌‌‌گیرد فعالیت خود را به انجام عملیات تصفیه، یعنی اجرای تعهدات ناتمام، پرداخت بدهی‌‌‌ها و در نهایت تقسیم اموال باقی مانده شرکت بین شرکا، محدود کند) اموال پس از نقد شدن و پرداخت حقوق طلبکاران شرکت،میان شرکا تقسیم خواهد شد که هر شخص سهامدار به نسبت تعداد سهامش به ارزش اسمی سهم(۱۰۰۰ریال) سرمایه خود رو مطالبه می کند.

مشاهده  نماد بورسی چیست؟

 

فراهم شده در خانه تدبیر و اندیشه

 

همچنین شما می توانید مقاله شرکت سهامی چیست و چند نوع دارد؟ را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.