اصل پارتو یا قانون 20/80 چیست؟

اصل پارتو ۲۰/۸۰ چیست؟

این اصل توسط آقای «جوزف جوران» (Joseph M, Juran) که مهندس و مشاور مدیریت است در سال ۱۹۴۱ معرفی شد. او این اصل را به افتخار دانشمند بزرگ «ویلفردو پارتو» (Vilfredo Preto) اصل پارتو نامگذاری کرد. پارتو در سال ۱۸۹۶ به اصل ۸۰- ۲۰ پی برده بود. او در مقاله‌ای به نام «درس سیاست‌های اقتصادی» (Cours d’économie politique) این موضوع را تذکر داد که ۸۰٪ زمین‌های ایتالیا در دست ۲۰٪ مردم است.

اصل ۲۰/۸۰ می گوید در هر جمعیت آماری برخی وقایع به احتمال زیاد از وقایع دیگر بسیار مهمتر هستند. یک معیار یا فرضیه این است که ۸۰ درصد نتایج یا خروجی ها از ۲۰ درصد علت ها و گاهی از نسبت بسیار کوچکتری از یک نیروی قوی به دست می آیند.(کچ، ۱۳۹۴، ۷)

ایزاک پیت من مخترع کوتاه نویسی کشف کرد که ۷۰۰ لغت متداول دو سوم گفتگوهای ما را پوشش می دهند، و می توان گفت مشتقات این ۷۰۰ کلمه، ۸۰ درصد لغات گفتار روزمره و معمول را فراهم می آورند. (کچ، ۱۳۹۴، ۷)

کاربرد اصل پارتو در سرمایه گذاری های مالی

پول پیرو اصل ۸۰/۲۰ است آنچه را امروز اصل ۸۰/۲۰ می نامیم، ویلفردو پارتو به طور تصادفی کشف نکرد؛ پارتو زمانی که به تحقیق درباره توزیع درآمدها و ثروت پرداخت، دریافت توزیع پول به گونه ای پیش بینی ناپذیر نامتعادل است.

به نظر می آید پول توزیع برابر را دوست ندارد. به جز توزیع مجدد از طریق مالیات، درآمدها تمایل دارند نامتعادل توزیع شوند. و اقلیتی بیشترین درآمدهای بزرگ را به دست آورند. حتی با مالیات های صعودی، ثروت تابع یک الگوی نامتعادل تر از درآمدها می باشد. و تعدیل “ثروت” بسیار مشکل تر از تعدیل “درآمد” است . اکثریت “ثروت” از “درآمد فعال” حاصل نمی گردد، بلکه بیشتر از سرمایه گذاری به دست می آید. و همچنین عایدی سرمایه گذاری از عایدی دیگر درآمدها نامتعادل تر است.

مشاهده  صف خرید و صف فروش در بورس چیست؟

سرمایه گذاری ثروت انبوهی تولید می کند زیرا پدیده “ترکیب” در آن اتفاق می افتد.(کچ،۱۳۹۴، ۲۵۲)

سرمایه گذاری از دید کلی به معنی صرف نظر کردن عایدات امروز به امید دریافت عایدات بیشتر در آینده است. این ویژگی عمومی در آن وجود دارد. زمان و ریسک. صرفنظر کردن در زمان حال و با اطمینان صورت می گیرد. اگر پاداشی در کار باشد به آینده مربوط می شود و معمولا مبلغ آن نامطمئن است. در برخی موارد عامل زمان برجسته است. برای مثال اوراق قرضه.

در برخی از موارد؛ ریسک ویژگی اصلی می باشد. به عنوان مثال اختیار خرید سهام عادی درمواردی هم هر دو عامل زمان و ریسک دارای اهمیت هستند. برای مثال سهام عادی. (شارپ، ۱۳۹۲، ۲۳)

کاربرد اصل پارتو در بورس

براساس اصل پارتو، هشتاد درصد سرمایه ها در اختیار بیست درصد افراد در بازار بورس قرار دارد.

بازار بورس از دو دسته اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است. اشخاص حقوقی، بیشترین سرمایه ها را در اختیار دارند و طبیعتاً بیشترین تأثیر را بر عرضه و تقاضا دارند؛ به همین ترتیب آنها بیشترین تأثیر را در تعیین قیمت ها می گذارند و به عبارتی همان بیست درصد بازار بورس را تشکیل می دهند.

حال این پرسش پیش می آید پس اشخاص حقیقی که دارای سرمایه های خرد هستند باید چه کنند؟

تصمیماتی که اشخاص حقوقی می گیرند، در قالب الگوها و ردپاهایی در نمودارها خود را نشان می دهند. به عبارت دیگر، تصمیم اشخاص حقوقی تحت تاثیر هر موضوعی که باشد اعم از سیاسی، اقتصادی و یا اجتماعی، در نهایت در نمودارها قابل مشاهده است.

مشاهده  مفهموم EPS و DPS شرکت چیست؟

به همین دلیل است که تحلیلگران تکنیکال معتقدند همه چیز در قیمت لحاظ شده است و تنها با بررسی رفتار قیمت در نمودارها می توان آینده بازار را پیش بینی نمود.
در تحلیل تکنیکال تحلیلگر رد پاى ٨٠ درصد سرمایه اصلى موجود در بازار را در الگوهاى نمودار پیدا مى کند و حرکت بعدى قیمت را بر اساس آن پیش بینى مى کند.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این اصل مقاله اصول تحلیل تکنیکال در بازار بورس را نیز مطالعه نمایید.

منبع:

کچ، ریچارد،۱۳۹۴، اصل موفقیت ۲۰/۸۰ راز دستیابی به موفقیت بیشتر با تلاش کمتر، مترجمان، امیرکامگار، سید محمد حسینی بهشتیان، نشر پارسیا

قانون پارتو (Pareto Law) و کاربردهای آن

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.