انتقال سهام عدالت فوت شدگان

انتقال سهام عدالت فوت شدگان

از همان اولین روزهایی که خبر آزادسازی سهام عدالت منتشر شد، مساله انتقال سهام عدالت همیشه یکی از مهمترین سوالاتی بوده است که مشمولان این سهام با آن روبرو شده‌اند. انتقال سهام عدالت از جنبه‌های متفاوتی مورد سوال بوده که هرکدام از این جنبه‌ها با توجه به قوانین بازار سرمایه یا آیین نامه‌های موجود قابل بررسی است که در ادامه انتقال سهام عدالت فوت شدگان را بررسی می کنیم

روند انحصار وراثت برای سهام عدالت مثل سایر دارایی ‌های افراد انجام می‌شود و وراث باید بعد از تهیه صورت انحصار وراثت برای ثبت آن و دریافت سهام خودشان اقدام کنند.

سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد وراث قانونی مشمولان فوت شده سهام عدالت می توانند از روز شنبه (۱۶ تیرماه) جهت تقسیم و اختصاص سهام عدالت اشخاص متوفی خود به دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه کنند.

در این مرحله، لازم است کلیه وراث مراجعه کننده، ضمن آگاهی از مفاد این اطلاعیه و رعایت مندرجات آن و نیز با در دست داشتن مدارک و کسب شرایط لازم به دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه نمایند.

آموزش نحوه فروش سهام عدالت

شرایط و  مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت سهام عدالت

۱- کلیه وراث در قید حیات باشند.

۲- کلیه وراث قانونی یا وکیل/قیم/ولی قانونی آنان به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان دولت (فهرست و اطلاعات کامل آنها در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir قابل مشاهده است) مراجعه نمایند.

۳- مدارک لازم برای ارائه به دفاتر پیشخوان برای انحصار وراثت سهام عدالت:

 • اصل گواهی حصر وراثت صادره از مراجع ذیصلاح قانونی.
 • اصل کارت ملی وراث
 • مشخصات هویتی شامل: شماره شناسنامه و تاریخ تولد ورثه.
 • کد پستی و نشانی محل اقامت یکی از وراث
 • شماره تلفن همراه هر یک از وراث
 • شماره شبای بانکی تمامی وراث (در صورتی که قبلاً در سامانه سهام عدالت شماره شبای تأیید شده نداشته باشند)
 • اصل وکالت نامه کاری رسمی وکیل از ورثه.
 • اصل مدرک تعیین کننده قیمومیت/ولایت هر یک از ورثه.
 • اصل کارت ملی وکیل/قیم/ولی
مشاهده  مشاهده وضعیت دارایی سهام عدالت

بر این اساس کلیه وراث قانونی می توانند با در دست داشتن مدارک فوق به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه و پس از تکمیل فرم تقسیم نامه که به امضای تمام وراث می رسد نسبت به تکمیل اطلاعات به منظور دریافت قدرالسهم خود و سود سهام عدالت که در حساب بستانکاری متوفی ذخیره شده اقدام نمایند.

نتیجه عملیات تقسیم و اختصاص سهام عدالت به وراث پس از مدت ۱۰ روز کاری در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir قابل مشاهده خواهد بود.

 آیا وراث می‌توانند سهام شخص متوفی را به هر شخص دیگری منتقل نمایند؟

انتقال سهام عدالت فرد فوت شده فقط بین افرادی انجام می‌شود که نام آن‌ها در گواهی انحصار وراثت ذکر شده باشد و قابل انتقال به سایر افراد نیست.

منبع:خبرگزاری تسنیم

مشاهده وضعیت دارایی سهام عدالت

2 پاسخ
 1. وکیل
  وکیل گفته:

  با سلام بنده پسر معلول زهنی وجسمی داشتم ودر سال ۹۴ فوت کردند وبنده پدر وسرپرست معلولم هستم ایا بازم باید برای اتقال سهام پسرم باید کارهای انحصاروراثت انجام بدم یانه چون فرزند معلول زهنی وجسمی بوده ودلیلی نیست از نظر شرحی که بنده پدر ووارث حقیقی فرزندم هستم خواهشا راهنمای کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.