بازار سرمایه در راه تعادل

بازار سرمایه در راه تعادل

یک کارشناس بازار سرمایه به تاثیر مصوبه اخیر هیات وزیران مبنی بر افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت ها به ۲۵ درصد اشاره کرد و گفت: محاسبات نشان می دهد که این مصوبه مثبت می تواند حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی آزاد در اختیار بازار سهام قرار دهد و تا حدودی عطش تقاضای کنونی موجود در میان سرمایه گذاران را پاسخ دهد.

بهراد ابراهیمی، قائم مقام مدیرعامل کارگزاری آگاه در گفتگو با  پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به وضعیت کنونی بازار سرمایه و نوسانات اخیر اشاره کرد و گفت: رشد اخیر قیمت ها در بازار سهام سبب شده تا تعدادی از سهام معامله شده از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته و با نرخ های بالاتری معامله شوند. در سوی دیگر شاهد رشد قیمت دلار نیز بودیم که این امر سبب شد تا شاخص کل بورس با جهشی مضاعف همراه شود. در این مدت یک سری از نمادها با شیب تند قیمتی رشد کرده و قطعا نیازمند اصلاح هستند ولی برخی دیگر هنوز به قیمت واقعی خود نرسیده و از ارزندگی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه اصلاح و نوسان ذات بازار سرمایه است، ادامه داد: پس از رشد سریع بازار و نزدیکی به کانال ۲ میلیون واحدی اصلاح شاخص دور از انتظار نیست اما این اصلاح کل بازار سهام را در بر نمی گیرد. به عبارت دقیق تر این بار چه در زمان صعود و چه نزول نماگرهای اصلی بازار، شاهد رشد یا کاهش قیمت دسته جمعی نمادهای بازار نخواهیم بود.

وی افزود: به این ترتیب اصلاح می تواند تنها از یک صنعت به صنعت دیگر تغییر کند و در مجموع نقدینگی از بازار خارج نشده و به گروهی دیگر و سهامی دیگر منتقل شود. در واقع پول ها به سمت گروه های پر پتانسیل که همچنان جای رشد دارند، حرکت می کند.

مشاهده  تغییر دامنه نوسان صندوق های سرمایه گذاری

وی ادامه داد: نیاز بالای سهامداران به خرید سهام که با نقدینگی بالای ۲۰هزار میلیارد تومان در روز همراه است، می تواند با این مصوبه پاسخ داده شود و عرضه این سهام ، تا حدودی تقاضا را متعادل می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.