روانشناسی جمعی بازار چیست؟

روانشناسی جمعی بازار چیست؟

سه دسته معامله گر در بازار وجود دارند: خریداران، فروشندگان و معامله گران بی تصمیم.خریداران و فروشندگان همواره در کشمکش هستند.خریداران می خواهند کمترین قیمت را بپردازند و فروشندگان می خواهند به بالاترین قیمت بفروشند.

اگر اعضای هر دو گروه بخواهند بر خواسته خود پافشاری کنند هیچ معامله ای به ثبت نخواهد رسید. و زمانی که هیچ معامله ای به ثبت نرسد هیچ قیمتی نیز ثبت نخواهد شد.یک معامله زمانی اتفاق می افتد که یکی از دو حالت اتفاق بیافتد:
یا یک خریدار مشتاق نرخ فروشنده را بپذیرد و حاضر به پرداخت آن شود و یا یک فروشنده مشتاق شرایط خریدار را پذیرفته و کمی ارزان تر از آنچه مدنظر دارد به فروش برساند.این تعداد زیاد معامله گران بی تصمیم است که خریداران و فروشندگان را وادار می کند کمی کوتاه بیایند تا این فرصت از دستشان نرود.
زمانی که یک خریدار و فروشنده به تنهایی معامله ای را انجام می دهند ممکن است یک مدت زمان نسبتاً طولانی را به چانه زنی و بحث بر سر قیمت بگذارند تا به توافق برسنداما در بازار بورس خریداران و فروشندگان باید با سرعت عمل بیشتری تصمیم گیری نمایند.
خریداران می خرند چون انتظار رشد قیمت را دارند و فروشندگان می فروشند چون انتظار ریزش قیمت را دارند.خریداران و فروشندگان در حالی با یکدیگر معامله می کنند که توسط معامله گران بی تصمیم احاطه شده اند که هنوز معلوم نیست به صف خریداران خواهند پیوست یا به فروشندگان و با تغییر قیمت یا گذشت زمان تصمیم گیری خواهند کرد.
پیوستن به جمع خریداران باعث افزایش قیمت و پیوستن به جمع فروشندگان باعث کاهش قیمت می گرددمعامله گران بی تصمیم با ایجاد حس الزام به تصمیم گیری سریع در خریداران و فروشندگان افزایش و کاهش قیمت را سرعت می بخشند.

مشاهده  اهمیت روانشناسی معامله گری

هر قیمت به معنی توافق نظر آنی بر ارزش بین کلیه شرکت کنندگان در بازار است که منجر به انجام معامله شده و به عمل در می آید.
قیمت زاییده همه معامله گران اعم از خریداران، فروشندگان و معامله گران بی تصمیم است. الگوهای قیمت و حجم بازتاب روان شناسی جمعی در بازار است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.