سال ۱۰۰ درصدی بورس

سال ۱۰۰ درصدی بورس

 سال ۱۰۰ درصدی بورس

 سال ۱۰۰ درصدی بورس:شاخص کل بورس تهران در نخستین ساعات معاملات امروز با رشد  ۶۴۰۰ واحدی به بیش از ۳۶۳ هزار رسید و  رکورد رشد ۱۰۰ درصدی از ابتدای سال را به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با ثبت این رکورد تازه ، سال ۹۸ نیز در فهرست  سال‌هایی قرار  گرفت که در آن حداقل یک بار شاخص سهام دو برابر شده  است. ورود پول‌های تازه به بازار سرمایه و نوسان دلار در روزهای اخیر از دلایل اصلی شکل‌گیری موج تقاضا و ثبت بازدهی بالا اعلام شده است. نگاهی به معاملات ماه گذشته نشان می دهد، شاخص سهام در آخرین ماه پاییز با تنها یک روز معاملاتی منفی، رشدی معادل ۱۶ درصد را به ثبت رساند که بیشترین رشد ماهانه این نماگر از مهر ۹۷ به‌شمار می‌رود. همچنین در آذر تقریبا هیچ صنعتی شاهد افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه‌های خود نبود و تمام گروه‌های بورسی سبزپوش شدند. این در حالی است که بازارهای رقیب در مدت مشابه  بدون بازدهی قابل توجهی باقی ماندند.

رشد دوبرابری در سال ۹۷ ؛ سیر نزولی با سقوط دلار

 پیش از این در سال ۹۷ هم شاخص سهام تا اوایل مهر نسبت به ابتدای سال، رشدی بیش از  دو برابر را تجربه کرد و به عدد ۱۹۵ هزار واحد رسید .آمار معاملات بازار سرمایه به رقمی فراتر از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسید، شرکت های بزرگ بورسی ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش سود را تجربه و سود خوبی به سهامداران خود پرداخت کردند.

سال ٩٧ همچنین بازار سرمایه موفق به کاهش هزینه‌های معاملاتی شد که این اتفاق به نقدشوندگی بازار کمک کرد؛ ضمن اینکه اعمال نرخ صفر برای سود توزیع‌نشده از سوی سران سه قوه در سال قبل از آن مورد تصویب قرار گرفت و منجر به افزایش سرمایه ۶٣هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه شد.

مشاهده  تعیین تکلیف سهامداران عدالت به روش غیر مستقیم

 اگرچه شاخص سهام در ادامه مسیر، در سطوح بالایی اولیه دوام نیاورد و سقوط دلار ، اصلاح قیمت سهام را به دنبال داشت، اما تحلیلگران بورسی، کارنامه نهایی بازار سرمایه ایران را در این سال درخشان توصیف کردند .

منبع:سنا

جهت مطالعه مقالات بیشتر می توانید از بخش منو وب سایت خانه تدبیر و اندیشه بخش مقالات را مشاهده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.