سهام آزاد شناور چیست؟

سهام آزاد شناور چیست ؟

مفهومی بنام Free Float که به فارسی آنرا سهم شناور آزاد تعریف می کنیم، مقدار سهمی است که انتظار می رود درآینده نزدیک قابل معامله باشد. یعنی درصورت اخذ قیمت مناسب، آن را برای فروش ارائه می کنند.

به صورت کلی سهام هر شرکت در بازار سرمایه، دو دسته سهامدار دارد:

دسته ی اول، سهامداران عمده هستند که برای دوره ی بلندمدت بر روی شرکت سرمایه گذاری کرده اند و مالک شرکت به حساب می آیند وبخش قابل توجهی از تعداد سهام شرکت را در اختیار دارد.

دسته ی دوم، سایر سهامداران خرد (اعم از کدهای حقیقی و حقوقی) هستند که به دلایل مختلف بخشی از تعداد سهام قابل معامله ی شرکت در بازار را خریده اند. این سهامداران در صورت پیشنهاد قیمت مناسب برای فروش، حاضر به فروش سهام خود هستند و از این رو، آن بخش از سهام شرکت که در بازار بورس می تواند مورد معامله قرار بگیرد را سهام ازاد شناور می گویند.

درصد سهام شناوری یک شرکت رو چگونه تشخیص دهیم؟

می توانید با ورود به صفحه سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) و پس از انتخاب یک نماد شرکت وارد صفحه اختصاصی اطلاعات آن نماد می شوید، درصد سهام شناور هرشرکت را مطابق تصویر زیر مشاهده می کنید.

با توجه به تصویر بالا شرکت فولاد مبارکه اصفهان میزان سهام شناور آن ۲۵% ذکر شده است و تعداد کل سهام شرکت ۱۳۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ سهم می باشد.
حال با توجه به میزان درصد شناوری مشخص شده تعداد سهام شناورآزاد این شرکت ۳۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ برگه می باشد که بین سهامداران خرد در حال داد و ستد می باشد گاهی ممکن است در زمانی خاص، سهامدار عمده یک شرکت با خرید یا فروش سهام خود، درصد سهام شناور شرکت را کاهش یا افزایش دهد.

مشاهده  نظر آقای حمیدرضا مقدم دانش پذیر خانه تدبیر و اندیشه

اهمیت میزان شناوری سهام یک شرکت چیست؟

ذکر این نکته نیز بسیار ضروری است که اگر شرکتی نسبت سهام شناورآزاد بیشتری داشته باشد، امکان دستکاری قیمت آن کمتر می شود چرا که حجم منابع مالی که برای دستکاری آن لازم است، خیلی زیاد می شود و باید مثلاً ارقامی مانند: ۲۰ ؛ ۳۰ میلیارد تومان به بازار سهام مصنوعی منتقل شود تا قیمت سهام شرکت مورد دستکاری قرار گیرد.

از سویی دیگر وقتی «سهام شناور آزاد» یک شرکت از درصد بالایی برخوردار باشد برای این سهام اینگونه شرکت ها به راحتی نمی توان شایعه و بازار سازی ایجاد کرد تا سهامداران تحت تاثیر شایعه ها که قیمت این سهم افزایش پیدا می کند اقدام به خرید و فروش سهام مورد نظر کنند که در واقع در یک مسیر مبهم و اشتباه اقدام به این معامله کرده اند.

در نقطه مقابل هر چقدر یک شرکتی کوچک و «سهام شناور آزاد» آن پایین باشد به راحتی در بورس به دچار دستکاری قیمت می‌شود و سفته بازان با بازارسازی و هدایت غیر واقعی معاملات اقدام به فریب سرمایه گذاران می کنند.

در بسیاری از بورس‌های دنیا شرکت‌هایی که کمتر از ۲۵ درصد سهام آن‌ها، شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. به دلیل اینکه اگر مالکان شرکتی نمی‌خواهند حداقل ۲۵ درصد سهام آن‌ها بین مردم توزیع شود و علاقه‌مند هستند سهام را برای خود نگه‌ دارند، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازار بورس وجود ندارد.

 

فراهم شده در خانه تدبیر و اندیشه

 

مشاهده  سهم چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.