سهم چیست؟

سهم چیست؟

 

سهم قسمتی از سرمایه شرکت است که مشخص کننده میزان مشارکت تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت می باشد که درواقع کوچکترین واحد مالکیتی یک شرکت ، سهم گفته می شود.

سرمایه شرکت های سهامی را به قسمت های برابر و مساوی تقسیم می کنند تا تعداد سهام یک شرکت مشخص گردد. برای این کار از فرمول زیر استفاده می شود.

طبق قانون تجارت ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ریال می باشد بنابر این سرمایه کل شرکت تقسیم بر عدد ۱۰۰۰ ریال می شود تا تعداد سهام کل شرکت مشخص شود.

سهامدار کیست؟

 

سهامدار مالک کسری از کل شرکت است که باخرید تعدادی از سهام شرکت ، سهامدار آن شرکت محسوب می شود و در ریسک سود یا زیان پیش روی شرکت سهیم است. سهامدار می تواند یک شخص حقیقی یا یک شرکت حقوقی باشد مسوولیت سهامداران محدود است و تنها به اندازه میزان سهامی است که در اختیار دارند. سهامداران در نشست‌های مجمع عمومی شرکت دارای حق رای هستند و به این ترتیب می‌توانند در اداره شرکت دخیل باشند.

سهامداران شرکتهای سهامی پذیرفته شده در بورس از تمام حقوق مربوط به سهام به ویژه حق دریافت سود سهام پرداخت شده، و حق دریافت سهمی از دارایی های این شرکت در انحلال، حق حضور در جلسات مجمع عمومی و شرکت دربحث و رای گیری در تصمیم گیری، حق دسترسی به گزارش ها و صورت های مالی این شرکت را دارند.

فراهم شده در خانه تدبیر و اندیشه

مشاهده  تحلیل گری یا قمار
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.