عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه سهام چیست؟

شرکت هایی که برای اولین بار در سازمان بورس پذیره نویسی می شوند بعد از مدتی اجازه فروش سهام خود را در بازار بورس پیدا می کنند ودرصدی از سهام کل شرکت به مردم فروخته می شود.

هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بازار بورس عرضه می شود، به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود. از نظر سرمایه‌گذاران در بازار بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه یک موقعیت جذاب و ارزشمند برای سرمایه‌گذاری اندک در کوتاه مدت محسوب می‌شود.

عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ چگونه است؟

در گذشته عرضه اولیه با مکانیسم مبتنی بر حراج و با الویت سفارش زمانی انجام می شد که اغلب با مشکلات فراوانی همراه بود و با توجه به محدودیت تعداد سهام، با افزایش متقاضیان به تعداد زیادی از افراد سهامی تعلق نمی گرفت و دستشان از این عرضه اولیه خالی می ماند.

در روش بوک بیلدینگ این مشکل حل شد و دیگر اولویت زمانی مطرح نیست و در روز عرضه اولیه ناظر بازار یک بازه زمانی خاص رو مشخص می کند(مثال: از ساعت ۱۰ الی ۱۲) و متقاضیان می توانند در این بازه زمانی با آرامش دستور خرید خود را به سازمان بورس ارسال نمایند . بنابراین شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی باهم ندارند.

حال ارزش گذاری سهام شرکت پیش از عرضه توسط مشاوره های سرمایه گذاری یا صندوق های سرمایه گذاری و متخصصین این حوزه انجام می شود. با مشخص شدن ارزش واقعی شرکت معمولا در هنگام عرضه اولیه قیمت پیشنهادی را ارزان تر از ارزش واقعی به عنوان فروش سهام در نظر می گیرند تا برای سرمایه گذاران این حوزه جذابیت داشته باشد.

مشاهده  مقدمه ای بر روانشناسی معامله گری

بنابر این در روز عرضه اولیه سهام شرکت، قیمتی را به عنوان حداقل و حداکثر برای فرآیند کشف قیمت ارائه می نمایند تا خریداران پیشنهاد خرید خود را با توجه به آن بازه قیمت به سازمان بورس ارسال نمایند .

اقدام دیگر انجام گرفته محدودیت سقف تعداد سفارش است که با توجه به تعداد سهام قابل عرضه و تخمین میزان مشارکت کنندگان حداکثر سهام قابل خرید توسط هر کد معاملاتی نیز اعلام می شود.

با این روش جدید خریدار عرضه اولیه، می تواند در آرامش، در زمان اعلام شده با توجه به محدودیت تعداد سهام قابل خرید اعلام شده و بازه قیمتی مورد نظر دستور خرید را وارد سیستم نماید.

حال سیستم پس از بازه زمانی اعلام شده تمامی دستور های ارسالی را پردازش می کند و اولویت تخصیص سهام به کسانی است که در سقف قیمتی پیشنهاد خرید خود را اعلام کرده اند و تقریبا عموم افراد سفارش خود را در سقف قیمت ارسال می کنند.

این عرضه به کسانی تعلق میگیرد که در زمان سفارش سقف قیمتی را پیشنهاد دادند بنابراین کسانی که قیمت خرید را در حداکثر قرار ندهند به احتمال قوی هیچ سهامی بدست نمی‌آورند.

به دلیل تقاضای بسیار زیادی که برای عرضه‌های اولیه شکل گرفته، معمولا سهمیه کمی به افراد شرکت‌کننده می‌رسد و بیشتر مواقع حداکثر تعداد مشخص شده بصورت کامل به هر فرد تعلق نمی گیرد و این میزان بصورت مساوی بین متقاضیان تقسیم می شود.

وقتی سهام شرکتی ارزان تر از ارزش واقعی خود به فروش برسد طبیعاتا تقاضا برای آن سهم نیزافزایش خواهد داشت و به دلیل افزایش تقاضا در روزهای اولیه، قیمت سهام شروع به رشد خواهد کرد. تاکنون ۹۰% عرضه اولیه های بورس حداقل بین ۱۵ الی ۳۰ % سود را برای خریداران به ارمغان آورده و حتی برخی موارد به بالای ۱۰۰% هم رسیده است.

مشاهده  کدال چیست؟

نمونه اطلاعیه های عرضه اولیه

عرضه اولیه ترکیبی

با افزوده شدن «روش ترکیبی» در دستورالعمل جدید عرضه‌های اولیه، فرایند پذیرش شرکت‌های پرریسک، تسهیل و تسریع شد. براین اساس، اگر هیات پذیرش به هنگام پذیرش شرکتی، آن شرکت را پرریسک قلمداد کند، عرضه اولیه آن شرکت می‌تواند به روش ترکیبی و تنها به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای واجد شرایط محدود شود. این روش جدید با هدف با ایجاد فضای مناسب جهت پذیرش شرکت‌های کوچک یا پرریسک و افزایش کیفیت در فرایند کشف قیمت و توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، تحت عنوان «روش ترکیبی» به عنوان مدلی جدید در عرضه‌های اولیه تعیین شد. در این ویدئو مفهوم عرضه اولیه ترکیبی به صورت کامل توضیح داده شده است؛ آن را تا پایان ببینید و برای دوستانتان نیز ارسال کنید، ممکن است سوال آنها نیز باشد.

فراهم شده در خانه تدبیر و اندیشه

4 پاسخ
 1. zahra nasiri
  zahra nasiri گفته:

  سلام و خداقوت
  سایت خوبی دارین‌.
  کاش یک فایل پی دی اف موجود بود که صفر تا صد بورس رو برای مبتدی ها میگفت.
  یا همین مقالات رو یکجوری به ترتیب قرار میدادین که آموزش گام به گام بشه.

  پاسخ
  • خانه تدبیر و اندیشه
   خانه تدبیر و اندیشه گفته:

   سلام وقت بخیر ممنون از نظر شما مقالات به ترتیب قرار گرفته شده اند هم چنین می توانید از بخش دوره های غیر حضوری در منو دو جلسه اول دوره سهامدار موفق را به صورت رایگان مشاهده نمایید.
   باتشکر

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.