مجمع شرکت چیست؟

مجمع شرکت چیست؟

 

مجمع شرکت چیست؟ به گردهمآیی های سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری درباره مسائل مهم شرکت برگزار می شود مجمع گفته می شود. در شرکت های سهامی عام ، مجامع عمومی رکن تصمیم گیری هستند.

انواع مجامع شرکت ها

مجمع عمومی عادی سالیانه

این مجمع سالانه یک بار و در تاریخ مشخصی برگزار می گردد که با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران شرکت رسمیت پیدا می کند.

براساس قانون تجارت شرکت های سهامی موظف هستند که بعد از سال مالی حداکثر تا ۴ ماه  مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار نمایند. یعنی اگر سال مالی شرکت پایان اسفند ماه باشد نهایتاً تا پایان تیر ماه فرصت برگزاری مجمع عادی سالیانه را خواهد داشت. از مواردی که در این نوع مجامع مورد بررسی قرار می گیرد؛ رسیدگی به صورت های مالی شرکت، تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهامداران شرکت، انتخاب مدیران یا بازرسان و … است

مجمع عمومی فوق العاده

این مجمع می تواند در طول سال مالی شرکت ها برگزار شود و به منظور تصمیمات خاصی از قبیل: افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، تغییر اساسنامه شرکت، انحلال شرکت و … برگزار می شود.

چگونه از زمان برگزاری مجمع یا تصمیمات مجمع مطلع شویم؟

 

طبق قانون حداقل ۱۰ روز قبل از تاریخ مجامع زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه را باید شرکت منتشر کند .  این اطلاعیه در روزنامه رسمی شرکت یا سایت codal.ir و یا وب سایت شرکت اطلاع رسانی می شود. همچنین جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیأت مدیره قبل از برگزاری مجمع در سایت کدال اطلاع رسانی می شود.

مشاهده  مزایا و معایب تحلیل تکنیکال چیست؟

چند نکته در رابطه با مجامع شرکت ها

 

ـ نماد معاملاتی شرکت ۲ روز کاری قبل از تاریخ مجمع شرکت در تابلوی بورس متوقف خواهد شد.  پس اگر قصد شرکت در مجامع را ندارید قبل از این تاریخ سهام خود را بفروشید.

ـ در زمان تشکیل مجمع که نماد متوقف شده است اگر شما سهامدار شرکت باشید، مسائلی از قبیل تقسیم سود نقدی یا افزایش سرمایه مشمول شما خواهد شد. حتی اگر بعد از بازگشایی نماد بعد از مجمع، سهام خود را بفروشید این سود یا افزایش سرمایه بر سهام شما لحاظ شده است.

ـ سود نقدی تصویب شده در زمان مجمع طبق جدول زمان بندی اعلامی شرکت که در سایت کدال منتشر می شود قابل دریافت است که معمولاً به ۲ حالت اقدام می شود یا سهامدار شماره حسابی به شرکت اعلام می کند تا شرکت سود نقدی را به حسابش واریز نماید یا شرکت بانک عاملی را مشخص می کند که با در دست داشتن کارت ملی و کد بورسی می توان از آن بانک برای دریافت سود اقدام نمود.

ـ اگر سود نقدی تقسیمی شرکت که در زمان مجمع به شما تعلق گرفته را در تاریخ معین شده دریافت نکنید شما همچنان این سود را از شرکت طلبکار خواهید بود.  در صورت مراجعه به شرکت در هر بازه زمانی حتی سالهای بعد این سود به شما پرداخت خواهد شد.

 

فراهم شده در خانه تدبیر و اندیشه

 

می توانید مقاله افزایش سرمایه شرکت چیست؟ را نیز مطالعه نمایید.

 

مشاهده  انواع بازار در تابلوی فرابورس چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.