نماد بورسی چیست؟

نماد بورسی چیست؟

یک عنوان قراردادی در بازارهای مالی وجود دارد که شرکت ها و دارایی های مالی که در بازار های رسمی (مانند : بازار بورس ، بازار کالا، بازار ارز ) مشغول به فعالیت می باشند باید دارای یک نماد منحصر به فرد و بخصوص باشند. این نماد، برای سهولت و دسته بندی در بازارهای مالی و همچنین در جهت جلوگیری از تشابه اسامی شرکت ها و تسهیل کردن نام آنها استفاده می شود.

یک نماد از چند کاراکتر کوچک و از چند حرف کوتاه تشکیل می شود که با توجه به ضوابط و مقررات هر کشور یا بازار رسمی موجود شکل می گیرد.

در بورس ایران این نماد با توجه به صنعت هر شرکت یا دسته بندی موضوعی تشکیل می شود  این نمادها به نحوی انتخاب می گردند که نام اصلی شرکت را تداعی کنند به عبارت دیگر نماد یک شرکت عبارت است از حرف اول که نشان دهنده صنعتی است که آن شرکت در آن قرار دارد و خلاصه‌ای از نام شرکت.

به عنوان مثال تمام شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران که در گروه بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی فعالیت می‌کنند نمادشان با «و» شروع می‌شود. در ذیل توضیحاتی همراه با مثال درباره این طبقه‌بندی و حروف اختصاری اشاره شده است.

گروه‌های بانکی و سرمایه‌گذاری با حرف (و) شروع می‌شوند برای مثال:

نماد بانک صادرات = وبصادر ؛ نماد بانک پارسیان= وپارس ؛ نماد بانک تجارت = وتجارت ؛ نماد بانک ملت = وبملت  و …..

شرکت‌های سرمایه‌گذاری هم با این حرف شروع می‌شوند مثلا :

شرکت سرمایه‌گذاری سایپا =  وساپا ؛ شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی = وخارزم ؛  سرمایه‌گذاری آتیه دماوند = واتی و …..

مشاهده  مفهموم EPS و DPS شرکت چیست؟

گروه و صنعت فلزات اساسی با حرف (ف)  شروع می شوند:

شرکت ملی صنایع مس ایران = فملی ؛ شرکت فولاد خوزستان = فخوز ؛ شرکت لوله و ماشین سازی ایران = فلوله

البته در گروه ها ممکنه بعضی از نماد ها الزاما با حروف صنعت شروع نشوند مانند شرکت ذوب آهن اصفهان که با توجه به صنعت فلزی شرکت نماد آن ذوب می باشد یا شرکت آهن و فولاد ارفع نماد آن ارفع می باشد.

صنعت خودروسازی با حرف ( خ ) شروع می شود : مانند شرکت سایپا که نماد آن خساپا و ایران خودرو با نماد خودرو بین سهامداران شناخته می شود.

در ادبیات گفتگوی بین سهامداران و فعالین بازار سرمایه از نماد شرکت ها یاد می شود و معمولا از اسامی شرکت ها بصورت کامل نام برده نمی شود نمادها به دلیل کوتاه و اختصار بودنشان بهتر در ذهن سرمایه گذاران ذخیره خواهد شد.

 

فراهم شده در خانه تدبیر و اندیشه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.