6 نکته کلیدی در تعیین حد ضرر در بازار بورس

۶ نکته کلیدی در تعیین حد ضرر در بازار بورس

یکی از مهمترین نکاتی که هر معامله گر در مدیریت ریسک باید به آن توجه نماید، تعیین حد ضرر است.

اگر از حد ضرر در معامله هایتان استفاده نمی کنید خودتان را در معرض شکست قرار می دهید. برای مثال، اگر از حد ضرر استفاده نکنید و یا اگر استفاده کنید ولی به آن پای بند نباشید، در یک معامله بازنده به نقطه ای می رسید که چون ضرر خیلی زیاد است، از نظر احساسی توانایی خروج از بازار را ندارید.

شما در حقیقت با آن سهم ازدواج کرده اید!

ممکن است سهمی باشد که ما هرگز نخواهیم برای بلند مدت نگه داریم. در واقع این سهم ها فقط برای معامله کوتاه مدت مناسب هستند چون در حقیقت از جنبش مقطعی آن ها استفاده کنیم.

اگر دیدید که برای برگشتن یک معامله آرزو می کنید، خوب معامله نمی کنید. براساس دلایل ورود و خروج معامله باید همیشه قادر باشید در یک ثانیه بفهمید که ایا وارد خواهید شد یا دست نگه خواهید داشت.

جابه جا کردن حد ضرر

هیچ وقت به دلایل احساسی حد ضررتان را جابه جا نکنید، مخصوصا وقتی که این حد ضرر اولیه تان باشد. مانند حد ضررهای شناور، می توانید حد ضررتان را حرکت دهید تا در سود قفل شوید. اگر به معامله برنده تان می افزایید (حجم معامله تان را افزایش می دهید)، حد ضررتان باید طوری تنظیم شود که رابطه ریسک را برای حجم جدید برقرار سازد.

وقتی حد ضررتان را حین افزایش حجم تنظیم می کنید، همیشه ضررتان را نزدیک تر به معامله فعلی حرکت دهید تا ریسک تان در رابطه با حجم بزرگتر کم تر شود (افزایش در اندازه معامله معمولا با افزودن به تعداد معامله سودده یا افزایش حجم آن صورت می پذیرد)

مشاهده  اصول کلی تحلیل تکنیکال

به محض تنظیم حد ضرر، دیگر نباید آن را عقب تر ببرید. حد ضرر جدید باید با توجه به حجم جدید معامله کوچکتر باشد تا کنترل ریسک حفظ شود.

خیلی از معامله گرها در مورد انتقال حدضررها با توجه به چارچوب های زمانی مختلف، سوال می پرسند. این تکنیک پیشرفته است. به عنوان قانون کلی، همیشه حد ضررتان را بر اساس همان چارچوب زمانی که معامله می کنید تنظیم کنید.

به عبارت دیگر، اگر مثلا پایه معامله خود را روی نمودار روزانه قرار می دهید، از نمودار روزانه برای تنظیم حد ضرر اولیه تان استفاده کنید.

استثنائاتی نیز وجود دارند، وقتی تجربه کافی به دست آورید به آنها بپردازید. ابتدا از یک چارچوب زمانی سودده شروع کنید، سپس ورود هم زمان به چند چارچوب زمانی را امتحان کنید.

پیامد حد ضررهایی که به خوبی انتخاب نشده اند

داشتن نظم برای تنظیم حد ضرر و پای بند بودن به آن حداقل از هیچی بهتر است، حتی اگر به خوبی انتخاب نشده باشد. با ذکر این نکته، هرچه برنامه حد ضرر شما بهتر باشد، سودآورتر خواهید بود.

پس از دیدگاه درآمدی، بهبود روش تعیین حد ضرر، حیاتی است.

خروج در پی در پی اصلاح ها، معمول ترین پیامد یک حد ضرر ناکامل است، در حالی که بازار بعد از آن دوباره به روند سابق باز می گردد. خروج پی در پی بازار با حدضررها و به دنبال آن هزینه ای که برای کارمزدهای معاملات جدید می دهید و انباشته شدنشان، شما را از سودآوری دور می کنند.

در ذهن داشته باشید که هیچ حد ضرر کاملاً درستی وجود ندارد و هیچ راهی هم وجود ندارد که کاملا بازار را در چارچوب زمانی خود محدود کنیم. هدف این است که احتمالات را به خدمت خود درآوریم.

مشاهده  آسیب های تفکر عجولانه معامله گران

با تجربه آموزی، می توانید درس های مختلفی که از بازار می گیرید را ترکیب کرده و در شیوه خودتان اعمال کنید.

این تجربه کلید افزایش شیب منحنی سودتان می باشد. ولی باز هم به خاطر داشته باشید که همیشه حد ضرر اولیه تان را قبل از ورود به بازار تنظیم کنید.

بازار و حد ضررتان باید نفس بکشند

بازار موجودی زنده است که نفس می کشد و به ندرت تنها در یک جهت برای مدت زمان طولانی حرکت می کند. به جای آن، به یک سمت حرکت می کند، اصلاحی انجام میدهد، سپس به سمت روند باز می گردد، اصلاحی دیگر دارد و به همین ترتیب.

در حقیقت دم و باز دم انجام می دهد. بالا می رود سپس پایین می آید، باید به آن آزادی بدهیم تا این کار را انجام دهد . حتی در یک بازار بی روند، بالا و پایین هایی وجود دارند و مانند جذر و مد، جلو و عقب می شود. این طبیعت  است و شما باید یاد بگیرید با جذر و مدهای آن هماهنگ شوید.

به همین دلیل است که تنظیم حدضررها در سطوح کلیدی قیمتی حمایت ها، تعیین کننده است. معمولاً سطوح کلیدی حمایتی، حقایق پرمعنی بازار را بیان می کند که همراه با حجم کافی از معامله مجوز صدور یک حد ضرر را صادر می کند.

قبول این حقیقت که بازار به طور مداوم نوسان می کند، چه گونه احتمال خارج شدن از روندی کامل و خوب را، توسط نوسان های طبیعی بازار، کم می کند؟

پاسخ در دینامیک های جاری بازار نهفته است. این دینامیک ها توسط قیمت ، حجم و فراریت نشان داده می شوند. باید مطمئن شوید سیستم و شیوه شما به طور معناداری این فاکتورهای را در نظر می گیرد و به حدضررهای شما اجازه نفس کشیدن می دهد. حد ضررها باید شما را از ریسک نجات دهند، اما در عین حال باید به بازار اجازه نوسان نیز بدهند.

مشاهده  قیمت پایانی سهم در بورس چیست؟

برای تنظیم حد ضررهایتان از دینامیک های جاری بازار استفاده کنید

نکته پایانی در مورد حدضررها این است که فارغ از هر شیوه ای که برای انتخاب حد ضرر اتخاذ می کنید، مطمئن شوید که مقداری دلخواه پول را به عنوان حد ضرر در نظر نمی گیرید مثلا نگویید “اگر ۲ میلیون تومان ضرر کردم، خارج می شوم” . انتخاب نقطه خروجی که اطلاعات تعیین کننده بازار در هر زمان را در نظر نگیرد، نادیده پنداشتن حقایقی است که بازار به شما می گوید. اگر بدانید که چگونه به بازار گوش دهید، می توانید حد ضررتان را به خوبی تنظیم کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.