کد بورسی (کد سهامداری) چیست؟

کد بورسی چیست؟

کد بورسی یا کد سهامداری(کد معاملاتی) نیز شناخته می‌شود و اشخاصی(حقیقی یا حقوقی) که دارای کد بورسی هستند می‌توانند از طریق سامانه معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیارشان قرار می دهد  نسبت به خرید و فروش سهام در بازار بورس اوراق بهادار اقدام کنند.

 

ساختار کد بورسی چگونه است؟

شناسه کد بورسی متشکل از تعدادی حرف و عدد می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه معاملاتی بورس به وسیله این کد شناسایی می‌شوند، کد بورسی مانند کدملی منحصر به فرد است و هر شخص فقط یک کد بورسی می تواند داشته باشد. کد بورسی اشخاص حقیقی به صورت حروف ابتدایی نام خانوادگی فرد و تعدادی عدد درکنار آن تعریف می‌شود. برای مثال برای شخصی با نام خانوادگی “مسعود اسکندری فرد” کدی شبیه به   ” اسک ۱۳۵۶۷” خواهد بود.

 

کد بورسی با کد آنلاین چه تفاوتی دارد؟

منظور از کد آنلاین، همان کد بورسی آنلاین است که شخص با دارا بودن آن بصورت مستقیم به سامانه معاملات آنلاین وارد می‌شود و می‌تواند سفارشات خرید و فروش اوراق بهادار را بصورت مستقیم ارسال کند.

افرادی می توانند از سامانه آنلاین معاملات بورس استفاده کنند که حداقل مدرک تحصیلی آنها دیپلم باشد

و برای کسانی که مدرک تحصیلی زیر دیپلم داشته باشند، کد بورسی برای آنها صادر می‌شود ولی فقط می توانند از طریق سفارش آفلاین، سفارش تلفنی یا مراجعه حضوری استفاده نمایند.

 

از کجا کد بورسی دریافت کنم؟

کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار ، مسئول صدور کد بورسی و ارائه خدمات خرید و فروش سهام و اوراق بهادار هستند. فرایند افتتاح حساب و صدور کد بورسی در بیشتر کارگزاری‌ها فقط از طریق شعب کارگزاری در شهرهای مختلف انجام می‌شود. ولی برخی از کارگزاری‌ها خدماتی را فراهم کرده‌اند که اشخاص می‌توانند بصورت غیر حضوری نیز کد بورسی دریافت کنند.

مشاهده  تاریخچه بورس

 

کارگزاری‌ها برای صدور کد بورسی هزینه‌ای از شما اخذ نمی‌کنند. درآمد کارگزاری‌ها از میزان کارمزدی است که بابت هر معامله دریافت می‌کنند. با همان کد معاملاتی بورسی می‌توانید در بازارهای فرابورس نیز اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنید. اوراقی مانند اوراق تسهیلات مسکن نیز با همین کد خریداری می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی (اشخاص حقیقی)

اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات

اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی

شماره حساب بانکی و شماره شبای آن

تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی

آخرین مدرک تحصیلی (برای دسترسی به معاملات آنلاین دارا بودن حداقل دیپلم و ۱۸ سال سن لازم است)

تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

 

نویسنده: اکبر شریفی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + دوازده =